Hyper Poland zaprezentował technologię magrail. Czy tak wygląda przyszłość transportu w Polsce?

W Warszawie odbyła się prezentacja technologii magrail, która jest rozwijana przez zespół Hyper Poland. Podczas demonstracji pokazano przejazd pojazdu magrail po torze o długości 48 metrów, który został wykonany w skali 1:5. Maksymalna prędkość tego przejazdu wynosiła ok. 50 km/h.

“Ta demonstracja jest tak naprawdę tylko niewielką próbką tego, na czym polega technologia magrail. Po pierwsze, pojazd przyspiesza za pomocą kół, a gdy osiągnie prędkość przelotową, zaczyna lewitować. Dlatego przez większość czasu koła nie są używane. Podczas hamowania pojazd ponownie ląduje na kołach.” - powiedziała Natalia Strawa, inżynier specjalista ds. dynamiki pojazdu w Hyper Poland.

Magrail - przyszłość transportu w Polsce?

Magrail jest systemem kolei magnetycznej, który wykorzystuje istniejącą infrastrukturę kolejową. Zarówno pociągi, jak i pojazdy lewitujące magnetycznie mogą używać tego samego toru. System magrail może być w pełni zintegrowany z istniejącą infrastrukturą kolejową.

Na liniach, gdzie pociągi są w stanie poruszać się z prędkością do 160 km/h, pojazdy typu magrail są w stanie osiągnąć prędkości niemal dwukrotnie wyższe, a na liniach Kolei Dużych Prędkości do 415 km/h.

Więcej o: