Facebook testuje szyfrowane rozmowy. Firma zgodziła się zapłacić karę za aferę Cambridge Analytica

Wygląda na to, że Facebook zaczyna poważnie brać się za kwestię bezpieczeństwa. Już niedługo Messenger dostanie nową funkcję, jaką mają być szyfrowane rozmowy w tajnych konwersacjach. Funkcja jest w fazie testów. Facebook zgodził się też zapłacić karę za wyciek danych związany z Cambridge Analytica.
Zobacz wideo

Jane Manchun Wong, jak można przeczytać w jej opisie na Twitterze, zajmuję się m.in. “odwróconą inżynierią” aplikacji. To oznacza, że poszukuje w aplikacjach słabości i ukrytych funkcji. Wong poinformowała w czwartek, że Facebook testuje funkcję szyfrowanych rozmów głosowych. Niestety, nie będzie to opcja domyślnie ustawiona dla wszystkich konwersacji. Ma być to dodatek do tajnych konwersacji, które w Messengerze dostępne są od dłuższego czasu. Stosowane jest tam szyfrowanie end-to-end, co oznacza, że dostęp do wiadomości mają tylko nadawca i odbiorca, a nie także Facebook.

O ile wydaje się to krok w dobrą stronę, to rozczarowuje fakt, że jest to opcja dostępna właśnie tylko w tajnych konwersacjach. Firma Marka Zuckerberga powinna zadbać o to, żeby była to podstawowa funkcja ich głównego komunikatora, a nie tylko głęboko ukryty dodatek, do którego dotrą nieliczni. Większość osób nawet nie wie, że istnieje możliwość włączenia tajnej konwersacji. Spośród programów, których właścicielem jest Facebook, domyślne szyfrowane wiadomości oraz połączeń głosowych dostępne jest tylko w WhatsApp.

Szyfrowanie wiadomości w Messengerze to jeden z elementów planu poprawy bezpieczeństwa użytkowników, jakie zaplanował Facebook

Marck Zuckerberg, ponad pół roku temu, zapowiedział kluczowe zmiany na Facebooku, które pozwolą chronić jego użytkowników. To pokłosie sprawy Cambridge Analytica, w której wyciekły dane milionów użytkowników. W Stanach Facebook został ukarany za to karą w wysokości 5 mld dolarów. W Wielkiej Brytanii Facebook zgodził się zapłacić 500 tys. funtów. Kwota jest tak niska, ponieważ to największa kara jaką mogło nałożyć na korporację Biuro Komisarza ds. Informacji.

W związku z wyciekiem danych 87 mln użytkowników, Facebook ma plan jak zwiększyć prywatność użytkowników. Plan składa się z 6 kluczowych zmian: szyfrowanie wiadomości ma iść na pierwszy ogień, co potwierdzającą testy szyfrowanych wiadomości. Następnie, szyfrowane ma być praktycznie wszystko. Kolejna zmiana to znikanie postów po określonym czasie. Oprócz tego Instagram, WhatsApp oraz Messenger mają zostać ze sobą zintegrowane, a Facebook nie będzie budował swoich centrów przetwarzania danych w krajach, gdzie łamane są prawa człowieka. Ostatni krok to zainicjowanie i podtrzymywanie otwartej i przejrzystej dyskusji na temat przyszłości mediów społecznościowych.

Więcej o:
Komentarze (10)
Facebook testuje szyfrowane rozmowy głosowe w Messengerze. Firma zapłaci niską karę za aferę Cambridge Analytica
Zaloguj się
 • phugoid

  Oceniono 4 razy 4

  fejzbuk i kwestie bezpieczenstwa na powaznie, no nie rozsmieszajcie mnie!

 • bling.bling

  Oceniono 2 razy 2

  A klucze szyfrujące będzie miał FB. Więc jak to zwiększy bezpieczeństwo użytkowników szczególnie że zbieranie informacji przez Cambridge Analytica było legalne z punktu widzenia FB, tak samo jak teraz będzie legalne odszyfrowywanie tych wiadomości.

 • wasz.as

  Oceniono 1 raz 1

  Hahaha, szyfrowane ale dla kogo? Tylko dla samych fejsbókowiczów, bo na pewno nie dla służb i samego serwisu - oni będą mieli dostęp do wszystkiego, tak jak dotychczas.

 • pyzz

  0

  Tiaaa. Już wierzę, że nie będzie to szyfrowanie z backdoorami dla specjalnych klientów.

 • fakej

  0

  Ci użytkownicy opublikowali swoje dane na Internecie, więc kara dla FB nie jest niska tylko maksymalna i w dodatku całkowicie bezzasadna.

 • rusham

  Oceniono 2 razy 0

  No tak,rudy żyd, na pewno pozwoli na to,śmiech na sali

 • nanorobot

  Oceniono 1 raz -1

  A gazeta.pI ma bezpieczeństwo swoich czytelników gdzies, gdyż do tej pory jedzie na ha te te pe ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX