Kosmos. Olbrzymia asteroida, klasyfikowana jako "potencjalnie groźna" w nocy przeleci obok Ziemi

W nocy ze środy na czwartek po godzinie 1:00 koło Ziemi przeleci asteroida 481394 (2006 SF6). Do naszej planety zbliży się na odległość 0,028 jednostki astronomicznej. Obiekt jest klasyfikowany przez NASA jako "potencjalnie groźny", ale astronomowie uspokajają, że nie mamy się czego obawiać.
Zobacz wideo

W nocy ze środy na czwartek około 1:01 do Ziemi zbliży się asteroida 481394 (2006 SF6), jak podaje NASA. Obiekt ma od 280 do 619 m średnicy, a więc jest większy od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Asteroida będzie pędzić z prędkością 28,5 tys. km na godzinę. To przeszło 20 razy szybciej niż prędkość dźwięku. Do Ziemi asteroida zbliży się na odległość 0,028 jednostki astronomicznej (jedna jednostka astronomiczna równa się odległości Ziemi od Słońca), co przekłada się na 4,3 mln kilometrów, a to z kolei jest równie mniej więcej 11-krotności odległości między Ziemią a Księżycem. Rozmiary i relatywna bliskość do Ziemi sprawia, że NASA klasyfikuję tę asteroidę jako “potencjalnie niebezpieczną”. Kosmos jest jednak pełen takich obiektów, astronomowie odkrywają codziennie około 40 ciał niebieskich bliskich Ziemi.

Naukowcy z NASA uspokajają - nie ma powodów, by obawiać się asteroidy, która w nocy minie Ziemię

Kosmos nie jest póki co dla nas zagrożeniem, a naukowcy cały czas obserwują niebo w poszukiwaniu nowych obiektów. W celu zapobiegania tragedii, już teraz są opracowywane plany obrony przez asteroidami, które mogą uderzyć w Ziemię. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z zagrożeniem jest pomysł, by bombardować groźne obiekty. To albo je zniszczy i zneutralizuje zagrożenie, albo zmieni ich trajektorię. Na razie jednak nie musimy się obawiać. Asteroida 481394 (2006 SF6) minęła już Ziemie w lutym tego roku. Następnie zbliżenie ma nastąpić w listopadzie przyszłego roku. Jednak tak blisko Ziemi jak dzisiaj w nocy, asteroida będzie dopiero za 200 lat. Zderzenie z obiektem tej klasy grozi potencjalną katastrofą globalną, ale astronomowie z NASA uspokajają, że to się nie stanie. Nie jesteśmy na kursie kolizyjnym z asteroidą, która wciąż znajduje się zbyt daleko, by zagrozić naszej planecie.