Władimir Putin wciąż używa Windowsa XP. Microsoft nie wspiera tego systemu już od 5 lat

Władimir Putin wciąż używa na komputerach Windowsa XP. System nie jest wspierany przez Microsoft od 5 lat. To ostatnie zagraniczne oprogramowanie oficjalne certyfikowane do użytku w rosyjskich placówkach rządowych.

Jak podaje The Moscow Times, powołujący się na portal Open Media, Władimir Putin wciąż korzysta z komputera z systemem Windows XP. Dziennikarze przeanalizowali zdjęcia z biura prezydenta Rosji na Kremlu i zauważyli, że szata graficzna na ekranie monitora odpowiada tej w systemie sprzed 19 lat. Takie same komputery Putin ma w swojej rezydencji w Nowo-Ogarjowo na zachód do Moskwy. Na tapecie prezydenta Rosji widnieje Kreml.

Windows XP przestał być wspierany przez Microsoft już pięć lat temu, choć firma od czasu do czasu wydaje pomniejsze poprawki zabezpieczeń. To jednak nie przypadek, że Putin korzysta akurat z tego systemu.

Windows XP to ostatni certyfikowany w Rosji system operacyjny Microsoftu dla instytucji rządowych

Windows XP jest ostatnim zagranicznym system operacyjnym, którego można używać w rosyjskich instytucjach rządowych, jeśli na dysku znajdują się poufne dane. W innym wypadku niektóre komputery pracują pod systemem Windows 10. Obecnie urzędnicy rosyjscy nie mają technicznej możliwości używać obcego oprogramowania, ze względu na obawę przed zagranicznym szpiegostwem. Zakaz ma chronić interes narodowy Rosji oraz wspierać ichniejsze firmy technologiczne. 

Rosja planuje wymianę systemów operacyjnych od Apple i Microsoftu na rodzime oprogramowanie we wszystkich instytucjach rządowych i spółkach strategicznych w latach 2025-2030.

Rzecznik Putina nie wyjaśnił, dlaczego komputer prezydenta Rosji wciąż działa na przestarzałym systemie. Warto też wspomnieć, że szef rządu naszych wschodnich sąsiadów nie posiada smartfona.

Rosja na początku tego miesiąca uchwaliła prawo, które zabrania sprzedaży telefonów bez rosyjskiego oprogramowania i aplikacji - ma wejść w życie w lipcu 2020 roku. Putin podpisał także dokument, który umożliwia mu odcięcie rosyjskiego internetu od reszty świata, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Więcej o:
Komentarze (133)
Władimir Putin wciąż używa Windowsa XP. Microsoft nie wspiera tego systemu już od 5 lat
Zaloguj się
 • pwiejacz

  Oceniono 47 razy 31

  Wbrew pozorom WinXP to był bardzo dobry system, wystarczający dla 99.9% zwykłych użytkowników i niezadający irytujących pytań po zainstalowaniu w stylu "czy chcesz żeby twój komputer chodził w trybie telefonu?" Przecież gdybym chciał tego, to kupiłbym telefon a nie komputer.

 • pan.szklanka

  Oceniono 34 razy 22

  Nasz miałby DOSa, gdyby oczywiście kiedykolwiek umiał korzystać. Na szczęście facet jest wewnętrznie spójny. Nie umie prowadzić samochodu, konta w banku i zapewne roweru. Umie za to zdaniem 40% prowadzić średniej wielkości kraj.

 • shadowthrone

  Oceniono 15 razy 11

  Trudno mu sie dziwić, kolejne wersje zajmują się w coraz większym stopniu niekontrolowanym szpiegowaniem użytkowników

 • michus00

  Oceniono 20 razy 10

  Niech tak sobie myślą dziennikarze, o to pewnie chodziło ;)

 • rggg

  Oceniono 8 razy 8

  XP przynajmniej działa, mimo że nie jest wspierany (a może dlatego, że nie jest wspierany) . Natomiast wsparcie WIN10 polega na tym, że po każdej aktualizacji znikają z systemu niektóre sterowniki i zmieniają się ustawienia systemu. Ja też mam kilka komputerów na XP i działają pewnie i stabilnie!

 • andrzej.wald

  Oceniono 12 razy 8

  Rosja, która sama szpieguje nie chce sama być szpiegowana.:-) Innymi słowy wniosek prosty - jak nie chcecie być szpiegowani przez Microsoft oraz w domyśle inne amerykańskie instytucje to ostatnim bezpiecznym systemem pod tym względem był Windows XP.:-)

 • acototak

  Oceniono 7 razy 7

  To nie windows to окна

 • lubiedobrze

  Oceniono 11 razy 7

  Kaczi też ma taki system i nie ma smartfona.
  PiS również pracuje nad ograniczeniem internetu, na poczatek porno.
  Jest szansa, że dogonimy "naszych braci Rosjan" w samodzierżawiu i połączymy nasze słowiańskie losy.

 • byann

  Oceniono 13 razy 7

  Tamten system spece rozgryźli. Te nowsze pewnie mają zilion furtek do NSA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX