To ostatnie procedury przed wdrożeniem nowatorskiego systemu. Jak potwierdziła PAŻP, wprowadzenie systemu PansaUTM w znacznym stopniu przyspieszy wymianę informacji między użytkownikami dronów i wieżą kontroli lotów.
Operator drona za pomocą aplikacji będzie mógł uzyskać zgodę kontrolerów PAŻP na wykonywanie lotów w danym czasie i w danym miejscu. Kontrolerzy będą mieli wiedzę o wszystkich lotach dronów, które są planowane w danym obszarze i w danej chwili. To będzie stanowiło podstawę do wydania zgody na konkretny lot
- podsumował Paweł Łukaszewicz, rzecznik PAŻP.
System ułatwi uzyskiwanie pozwoleń na przeloty dronami w tak zwanych przestrzeniach kontrolowanych, czyli przede wszystkim w pobliżu lotnisk. PAŻP podkreśla, że uproszczenie procedur ma na celu poprawę bezpieczeństwa lotów i upowszechnienie wykorzystywania dronów do celów komercyjnych.
System PansaUTM to odpowiedź na potrzeby operatorów dronów. Do tej pory obsługa wniosków o pozwolenia na przeloty była prowadzona w trybie analogowym. Teraz przechodzimy na zarządzanie cyfrowe. W testach systemu uczestniczą między innymi kontrolerzy lotów z Poznania oraz informatorzy służby informacji powietrznej z Gdańska
- dodał Paweł Łukaszewicz.
Polska Agencja Żeglugi na razie nie podaje konkretnej daty pełnego wdrożenia systemu PansaUTM. Wiadomo jedynie, że ma to nastąpić w perspektywie kilku najbliższych miesięcy. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, obecnie w polskiej przestrzeni powietrznej jest ok. 100 tys. dronów. Coraz częściej wykorzystywane są nie tylko przez amatorów technologii i fotografii z powietrza, ale także firmy kurierskie.