Gdynia pierwszym miastem w Polsce z 5G. Sieć nowej generacji uruchomi Play

Gdynia będzie pierwszym miastem w Polsce z siecią 5G. Umowę na uruchomienie technologii władze miasta podpisały z Play. Dokument czeka na akceptację Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Zobacz wideo

We wtorek 7 stycznia władze miasta Gdynia podpisały z operatorem Play umowę, zgodnie z którą firma zobowiązała się do uruchomienia w metropolii sieci piątej generacji. Jak informuje "Wyborcza" przedsiębiorstwo oprze internet 5G na przeszło 100 stacjach bazowych w modelu dynamicznego współdzielenia częstotliwości 2100 MHz. 

Dzięki szerokiemu zakresowi naszej współpracy technologia ta będzie dostępna nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale także dla użytkowników indywidualnych, instytucji szkolnictwa wyższego i osób starszych w celu promowania integracji cyfrowej

- mówił podczas konferencji Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Play wypożyczy sprzęt dla osób zainteresowanych przetestowaniem sieci 5G w Gdyni

Żeby skorzystać z sieci 5G trzeba posiadać urządzenie, które jest wyposażony w specjalny modem obsługujący tę generację internetu mobilnego. Jeśli ktoś nie ma sprzętu zdolnego do obsługi 5G, Play oferuje mieszkańcom Gdyni jego wypożyczenie. Drugim warunkiem korzystania z sieci piątej generacji jest specjalna karta SIM, którą także można uzyskać u operatora. 

Umowa nie weszła jeszcze w życie, ponieważ czeka na akceptację Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Play prowadzi testy sieci 5G także w Toruniu, Sokołowie Podlaskim oraz Grójcu. Do końca bieżącego roku firma chce rozszerzyć liczbę stacji bazowych do 9,5 tys., co pozwoliłoby jej stać się całkowicie niezależną od roamingu krajowego.

Internet 5G zapewnia wyjątkowo wysoką prędkość przesyłu danych, wynosząca nawet 500 Mb/s. Implementacja tego rozwiązania ma pozwolić na zrobienie znaczącego skoku cywilizacyjnego, związanego m.in. z ideą Smart Cities czy internetem rzeczy. Szybka komunikacja umożliwi rozwój samochodów autonomicznych czy telemedycyny, które dotychczas ograniczała prędkość transferu danych.

Więcej o: