Mozilla Firefox z luką bezpieczeństwa. Naprawia ją dopiero aktualizacja przeglądarki

Mozilla Firefox w aktualizacji do wersji 72.0 - zaprojektowaną do lepszej ochrony użytkowników - miała poważną lukę zabezpieczeń. Wydano już stosowną poprawkę, która naprawia problem.
Zobacz wideo

Mozilla Firefox wydała nową duża aktualizację. Przeglądarka działa teraz pod wersją 72.x, która miała lepiej chronić użytkowników nie tylko przed nielegalnymi działaniami, ale także przed śledzeniem przez korporację. Od tej wersji program domyślnie blokuje skrypty śledzące, trackery oraz blokuje mechanizmy autoodtwarzania wideo. Ponadto ulepszono zarządzanie powiadomieniami, które w zbyt dużej liczbie stały się uciążliwe na komputerach. Zamiast dużego okna z pytaniem o zezwolenie na wysyłanie powiadomień, pokazuje się teraz się jedynie niewielka animowana ikona chmury na pasku adresu, która jest znacznie mniej inwazyjna niż poprzednie rozwiązanie. Programiści Mozilli nie uchronili się jednak od poważniej wpadki. 

Mozilla Firefox z poważną luką zabezpieczeń. Firma naprawiła już błąd

Przeglądarka Mozilla Firefox w aktualizacji do wersji 72.0 wprowadzała lukę zabezpieczeń 0-day, o czym poinformowała chińska firma Qihoo 360. Niestety problem pierwsi dostrzegli hakerzy, którzy zdążyli już wykorzystać błąd. Agencja Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA) podaje, że krytyczna luka została użyta co najmniej dwukrotnie. Pozwala ona na przejęcie pełnej kontroli nad komputerem ofiary.

Mozilla wypuściła już poprawkę, która łata dziurę zabezpieczeniach. Wystarczy zaktualizować komputer do Firefoxa 72.0.1, co firma zaleca zrobić jak najszybciej. Wersję aplikacji można sprawdzić klikając w rozwijane menu w prawym górnym rogu. Tam należy wybrać "Pomoc", a następnie kliknąć w opcję "o programie". 

Więcej o: