Ostatnia aktualizacja Windowsa 7 może być niezwykle istotna. Znaleziono poważną lukę

Brian Krebs, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa radzi, aby koniecznie zainstalować wtorkową paczkę aktualizacji dla Windowsa. Microsoft miał znaleźć poważną lukę, do której łatka ma zostać wydana właśnie 14 stycznia. Po raz ostatni aktualizacje mają też trafić na Windowsa 7.

Z dniem 15 stycznia 2020 roku Microsoft już ostatecznie odetnie Windowsa 7 od tzw. wsparcia rozszerzonego. Komputery z tym systemem nie będą więc dostawać więcej aktualizacji z zakresu bezpieczeństwa, w tym łatek naprawiającym wykryte luki z zabezpieczeniach. Ostatnia aktualizacja dla "Siódemki" powinna zostać wydana 14 stycznia 2020 i - jak się teraz dowiadujemy - jej zainstalowanie może być bardzo istotne.

14 stycznia Microsoft ma udostępnić bardzo ważna łatkę

Jak donosi Brian Krebs, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, w ten wtorek w ramach tzw. Patch Tuesday wszystkie wspierane wersje Windows otrzymają łatkę dla szczególnie niebezpiecznego błędu. Dzień ten zbiega się z zakończeniem wsparcia dla Windowsa 7, a więc również ten system powinien zostać jeszcze załatany. Dla "Siódemki" będą to prawdopodobnie ostatnie łatki bezpieczeństwa w historii.

Źródła, na które powołuje się Krebs on Security donoszą, że Microsoft nieco wcześniej wysłał już poprawkę błędu do amerykańskiego wojska oraz innych klientów szczególnie narażonych na ataki pod warunkiem nieujawniania tego faktu do 14 stycznia, czyli do Patch Tuesday.

Zdaniem eksperta, wykryta dziura dotyczy komponentu znanego jako "crypt32.dll" i może być wykorzystana do sfałszowania podpisu cyfrowego w oprogramowaniu. W efekcie cyberprzestępca mógłby zagrozić wielu funkcjom Windows, a także sprawić, aby zainstalowany na komputerze wirus został oznaczony jako bezpieczna aplikacja pochodząca od zaufanego dostawcy. To sprawiłoby, że takie złośliwe oprogramowanie mogłoby ukrywać się w systemie niezauważone przez antywirusy.

Krebs radzi, aby niezależnie od posiadanej wersji Windows wykonać we wtorek aktualizację oprogramowania przez Windows Update (w Polsce pojawi się ona zapewne późnym wieczorem).

Czytaj też: Windows 7 przechodzi do historii. Microsoft kończy wsparcie techniczne dla systemu

Więcej o:
Komentarze (22)
Ostatnia aktualizacja Windowsa 7 może być niezwykle istotna. Znaleziono poważną lukę
Zaloguj się
 • wichura

  Oceniono 8 razy 8

  Oby tylko nie okazało się, że w ramach tej samej aktualizacji MS wepchnie coś jeszcze: jakieś nachalne przypomnienia albo coś mulącego - żeby zachęcić / zmusić do migracji na "10"...

 • furious07

  Oceniono 5 razy 5

  Coś mi się wydaje, że to właśnie ta łatka narobi problemów, żeby ludzie przesiedli się wreszcie na W10. Może spowalnianie procków itp.

 • mateusztt

  Oceniono 7 razy 5

  skoro przez 10 lat system dobrze działał bez tej ekstra aktualizacji, to i dalej będzie

 • masofrev

  Oceniono 4 razy 4

  > Dla "Siódemki" będą to prawdopodobnie ostatnie łatki bezpieczeństwa w historii.
  Ależ skąd, w ramach ESU będą jeszcze przez 3 lata publikowane...

 • a_usher

  Oceniono 2 razy 2

  Windows Embedded Standard 7 ma dostawać aktualizacje do końca 2021 roku. Pliki są dostępne do pobrania z katalogu Microsoft Update.

 • adamtko

  Oceniono 2 razy 2

  Łatka wyłączy po chamsku obsługę Security Essentials czy Defendera? Tak zrobili w XP.
  I zostało albo jakieś gó...anie 3rd party instalować, albo zmieniać xpka na wyższy.

 • polon_us

  Oceniono 2 razy 2

  Tjaaaaa ....

  Tak jakoś dziwnie się skłąda, że kiedy końćzą wspieranie Windows7, to znajdują "bardzo" poważną lukę ... Należy koniecznie instalować tę łatkę - ostatnia!!!!

  Podtekst jest oczywisty ...

 • justas32

  Oceniono 3 razy 1

  Na stronie Microsoftu nadal można legalnie i bezpłatnie uaktualnić go sobie do "10". A jeżeli zostajemy przy "7" to jutro należy wyłączyć automatyczne aktualizacje ...

 • gosc-km

  Oceniono 1 raz 1

  Zrobcie sobie wcześniej kopię bezpieczeństwa... i uaktualnienie kopii bezpieczeństwa zaraz po zainstalowaniu aktualizacji... tym razem na serio piszę... ;-)
  btw. ciekawostka - jeśli mcie do tej pory zainstalowane wszystkie aktualjuzacje i chcecie zobaczyć, jakim "całoekranowym komunikatem" Windows7 zachęci was do aktualizacji - to przestawcie datę ręcznie na chwilę np. na 17 stycznia... ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX