Apple chce wykorzystać stare iPhone'y do produkcji nowych. Smartfony na części rozbiera robot Daisy

Apple ma plan uniezależnić się od przemyslu wydobywczego i pozyskiwać minerały ze starych iPhone'ów. Już teraz robot Daisy rozbiera urządzenia na części i pozyskuje z nich część materiałów. Firma z Cupertino chce usprawnić ten proces.
Zobacz wideo

Tim Cook stara się dbać o środowisko, na tyle, na ile może to zrobić szef międzynarodowego koncernu produkującego urządzenia elektroniczne. Firma ma teraz kolejny pomysł, który może wnieść recykling na wyższy poziom. Zasoby krzemu i innych minerałów potrzebnych w sprzętach elektronicznych powoli się wyczerpują. Konieczne jest więc pozyskiwanie ich ze starych urządzeń. Apple chciałoby robić to na tyle skutecznie i na taką skale, by uniezależnić się od przemysłu wydobywczego, donosi Reuters. Już teraz w Teksasie firma korzysta z robota Daisy, który usuwa części z używanych iPhone'ów, które nie nadają się do odnowienia i sprzedaży jako tzw. sprzęt "refubrished". Daisy została przedstawiona po raz pierwszy w 2018 roku i potrafi wydobyć ze smartfona aż 14 różnych materiałów, które potem mogą być użyte w innych urządzeniach. W ciągu godziny Daisy jest w stanie rozebrać nawet 200 smarftonów

 

Firma korzysta już z odzyskanej cyny i kobaltu, odzyskiwany jest również lit. Apple zakupiło także w zeszłym miesiącu pierwszą partię komercyjnego aluminium wolnego od węgla. Recykling traktują więc poważnie, ale czy ich plany są realne?

Eksperci uważają, że plan Apple nie jest możliwy do zrealizowania

Pomysł Apple choć szczytny i wizjonerski, wydaje się być trudny w realizacji. Taką twierdzą eksperci zajmujący się naprawą iPhone'ów. Ich zdaniem firma powinna się skupić na budowaniu urządzeń, które będzie łatwo naprawić. Kyle Wiens, dyrektor wykonawczy w iFixit uważa, że to rozbuchane ego pozwala przedsiębiorstwu wierzyć, że mogą odzyskać wszystkie minerały, ale jego zdaniem nie jest to możliwe. 

Przemysł wydobywczy nie jest zmartwiony planami Apple. Tom Butler, prezydent International Council on Mining and Metals, twierdzi, że pozycja Apple jest godna pozazdroszczenia, ponieważ firma może sobie pozwolić na odcięcie się od kopalni. Jego zdaniem jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa będą w stanie postępować tak, jak producent iPhone'ów. 

Więcej o:
Komentarze (26)
Apple chce wykorzystać stare iPhone'y do produkcji nowych. Smartfony na części rozbiera robot Daisy
Zaloguj się
 • gordejuela

  Oceniono 12 razy 10

  Zasoby krzemu i innych minerałów potrzebnych w sprzętach elektronicznych powoli się wyczerpują....
  Panie redaktorze ,oto 7 najczesciej wystepujacych pierwiastow na Ziemi:
  tlen,KRZEM,zelazo,wapn,sod potas
  Skonczyl pan edukacje na podstawowce?

 • Marek Rawluk

  Oceniono 7 razy 7

  Zasoby krzemu i innych .... Akurat krzemu to jest najwięcej i nigdy się nie wyczerpie ;)

 • sopoko-spoko

  Oceniono 6 razy 6

  Kończą się zapasy krzemu na ziemi? O k... , na plaży ostatnio było tego sporo, co się dzieje?

 • tmave_pivo

  Oceniono 4 razy 4

  "Tim Cook stara się dbać o środowisko, na tyle, na ile może to zrobić szef międzynarodowego koncernu produkującego urządzenia elektroniczne."
  Ale może jakieś przykłady? Telekonferencje urządza, zamiast się tłuc prywatnym odrzutowcem? Sponsoruje program wymiany kopciuchów w Krakowie? Wprowadził za swoje firmowe autobusy elektryczne, żeby pracownicy nie musieli dojeżdżać do pracy autem?

  A swoją drogą - "stara się" z reguły oznacza, że mu nie wychodzi. Coś jak "stara się rzucić palenie".

 • hopsasaitralala

  Oceniono 3 razy 3

  Marketing myślał, myślał i wymyślił, co zrobić aby firma była bardziej ekologiczna. Przetwarzać odpady elektroniczne.
  Gdzie druga cześć opowieści? Oddaj starego ajfona, a dostaniesz 1% rabatu przy zakupie nowego.

 • arkusza

  Oceniono 5 razy 3

  "Tim Cook stara się dbać o środowisko" - to niech przestanie atakować firmy naprawiające uszkodzone urządzenia jego firmy...

 • elektronik_99

  Oceniono 2 razy 2

  Zasoby krzemu się wyczerpują?? Po takim stwierdzeniu na początku szkoda czasu na czytanie dalszej części artykułu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX