Facebook ma problem z wirusami. Fałszywe wiadomości z pytaniem o to czy jesteśmy na zdjęciu

Facebook ma problem z aplikacjami, które infekują konto wirusem. W wyniku takiego działania na Messengerze wysyłają się fałszywe wiadomości z linkiem. Problem można rozwiązać na dedykowanej stronie Facebooka.
Zobacz wideo

Wirusy na Facebooku to dość częsta sprawa. Najczęściej wykorzystują  Messengera, choć zdarza się, że na naszej tablicy bez naszej wiedzy umieszczane są posty z fałszywym linkiem i oznaczeniem kilkudziesięciu znajomych. Częstsze są jednak fałszywe wiadomości, które wykorzystują zwykłą ciekawość i zaufanie, jakim darzymy naszych znajomych. Ostatnie wiadomości zawierają nasze imię oraz wiadomość " xxxx to Ty jesteś na tych zdjęciach" z emotikoną zdziwienia oraz linkiem.

Sfałszowane wiadomości na FacebookuSfałszowane wiadomości na Facebooku fot. KK

Kliknięcie w link przenosi nas do strony podszywającej się pod YouTube. Zgodnie ze sfabrykowaną informacją niemożliwe jest obejrzenie wideo bez instalacji "stosownego rozszerzenia". Wykonanie tego kroku powoduje, że do naszych znajomych będą wysyłane takie same wiadomości. Wirus prawdopodobnie kradnie także dane.

Wirus na Messengerze? Facebook ma specjalną stronę do radzenia sobie z problemem

Zawirusowane wiadomości stały się na tyle dużym problemem, że Facebook stworzył specjalną stronę do jego rozwiązywania. Wciąż jednak najlepszym sposobem zabezpieczania się przed takimi oszustwami jest czujność. Warto spytać znajomego, czy to na pewno on wysłał link, co przy okazji poinformuje go o problemie na jego koncie, a ofiary często są nieświadome problemu. 

Jeśli jednak już zostaliśmy oszukani i chcemy pozbyć się kłopotu, to należy udać się pod adres facebok.com/hacked. Strona pozwala krok po kroku zidentyfikować i rozwiązać problem. Ponadto dobrze jest przeskanować cały komputer programem antywirusowym, ponieważ szkodliwe oprogramowanie mogło przedostać się do innych aplikacji na naszym urządzeniu. 

Więcej o: