Facebook musi zapłacić ponad pół miliarda dolarów kary za naruszenie prywatności uzytkowników

Facebook musi zapłacić 550 mln. dolarów kary za naruszenie prywatności użytkowników portalu z amerykańskiego stanu Illinois. Nie jest to jednak duża kwota biorąc pod uwagę, że firmie groziła kara w wysokości aż 35 miliardów.
Zobacz wideo

Nie jest to pierwsza kara, jaką musi zapłacić Facebook. Już wcześniej portal Marka Zuckerberga musiał zapłacić karę w związku z aferą Cambride Analityca. Jej wysokość ustalono na 5 mld dol. i choć może wydawać się to dużą kwotą, to firma nawet jej nie odczuła, a eksperci uważają, że sankcje były za małe. Jeszcze mniejsze wrażenie musi więc robić na Zuckerbergu kara wymierzona przez sąd w Illinois.

Facebook oskarżony o naruszenie prywatności użytkowników, przez rozpoznawanie twarzy

Facebook ze sprawą w Illinois musiał mierzyć się od 2015 roku. Firmę oskarżono o naruszenie prywatności użytkowników poprzez gromadzenie danych związanych z wykrywaniem twarzy użytkowników portalu na zdjęciach bez odpowiedniej klauzuli, opisuje przypadek TechCrunch.  Takie działania naruszają ustawę o prywatności danych biometrycznych (BIPA) w Illinois, a podobne pozwy zostały złożone przeciwko Shuterfly, Snapchatowi oraz Google

Facebook bronił się w sądzie, że rozpoznawanie twarzy nie liczy się jako dane biometryczne i prawo Illinois nie ma mocy w tej sprawie. Sędzia odrzucił jednak te tłumaczenie, stwierdzając, ze definicja danych biometrycznych jest niejasna i odpuszczenie Facebookowi byłoby całkowitym zaprzeczeniem prawa Illinois w tym kontekście. 

Po 5 latach przedsiębiorstwo zdecydowało się pójść na ugodę i zapłacić 550 mln dolarów, ponieważ w interesie społeczności Facebooka i jego akcjonariuszy było zostawienie tej sprawy za sobą - poinformował rzecznik. 

Facebook zapłaci niedużą karę. Jej wysokość mogła być znacznie wyższa

Kara 550 mln dol. jaką musi zapłacić Facebook, to tak naprawdę najmniejszy wymiar sankcji. Firmie groziło zapłacenie nawet 35 miliardów dolarów, co już rzeczywiście mogło zaboleć.

Użytkownicy Facebooka z Illinois korzystający z portalu społecznościowego w latach 2011-2015 mogą liczyć na 200 dolarów odszkodowania, ale kwota ta może się różnić w zależności od wielu czynników. 

Więcej o: