Sztuczna inteligencja pracuje nad lekiem na koronawirusa. Ten sam algorytm opracował już lek na grypę

Koronawirus wciąż jest groźny i nie stworzono na niego lekarstwa. Nad tym pracują naukowcy z całego świata. Szczepionkę opracowuje również sztuczna inteligencja - ten sam algorytm w zeszłym roku stworzył lek na grypę.
Zobacz wideo

Koronawirus ciągle się rozprzestrzenia, a Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła wczoraj międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego. Jednocześnie WHO uważa, że chiński rząd wdrożył odpowiednie środki zaradcze i nie ma powodów do odwoływania lotów do Państwa Środka. Wciąż jednak potrzebny jest lek i szczepionka na wirusa z Wuhan - na powikłania zmarło już ponad 170 osób, 9 tys. jest nim zakażonych, a ponad 12 tys. jest potencjalnymi nosicielami. Nad tym pracują naukowcy z całego świata, a do wysiłków przyłączono algorytm sztucznej inteligencji.  

Koronawirus - sztuczna inteligencja pracuje nad szczepionką 

Jak podaje portal Sztuczna Inteligencja, algorytm maszynowego uczenia rozpoczął pracę nad składem leku i szczepionki na koronawirusa.  

Rozpoczęliśmy pracę z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i innych narzędzi do modelowania, aby znaleźć leki i szczepionki przeciwko koronawirusowi z Wuhan. Choć powoduje on podobne objawy oddechowe, nie jest to grypa, ponieważ choroby tej nie powoduje wirus grypy

- poinformował portal prof. Nikolai Petrovsky z Uniwersytetu Flinders w Adelajdzie w Australii. Algorytm już wcześniej odniósł sukces w medycynie. W lipcu 2019 roku opracował szczepionkę na grypę i był to pierwszy medykament skonstruowanym całkowicie przez maszynę. Lek dopuszczono do testów klinicznych, które zaplanowano na 12 miesięcy. Udział w nich bierze 240 uczestników, a badanie sponsorowane jest przez Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych, które podlega amerykańskiemu Narodowemu Instytutowi Zdrowia.  

Chińczycy udostępniają dane na temat koronawirusa 

Chińscy naukowcy szybko zidentyfikowali sekwencję genomu koronawirusa, którą następnie opublikowano. Dzięki temu zespołu badawcze z całego świata dostały możliwość pracy nad szczepionką. 

Na razie na temat koronawirusa z Wuhan bardzo niewiele wiadomo. Na szczęście Chińczycy udostępnili dane i możemy zastosować podejście obliczeniowe do analizy sekwencji genów, aby spróbować lepiej zrozumieć wirusa i jego prawdopodobne zachowanie. W szczególności symulujemy prawdopodobną strukturę białek wytwarzanych przez wirusa, co pozwoli nam na skomponowanie potencjalnych leków, a także pomoże w opracowaniu szczepionek

- dodaje w rozmowie z portalem Sztuczna Inteligencja prof. Petrovsky.

Więcej o:
Komentarze (9)
Koronawirus. Sztuczna inteligencja pracuje nad lekiem na wirusa. Algorytm opracował już lek na grypę
Zaloguj się
 • azalka12

  Oceniono 1 raz 1

  Jedynie co oznacza ten artykulto to, ze nie wiadomo jak leczy i chronić sie przed coronawirusem. Sztuczna inteligencja ma po prostu za zadanie wygenerowanie w krótkim czasie dziesiątek modeli, ktore bedzie mozna sprawdzic. Ale zeby mialy one jakikolwiek sens to trzeba miec dane, a podający informacje przyznaje, ze danych nie maja. Trudno zatem cokolwiek modelować

 • bronskow

  Oceniono 5 razy 1

  Wypuścili wirusa,na który wcześniej opracowali szczepionkę,ma zrobić się panika,by potem w odpowiedniej chwili ogłosić sukces,że mają szczepionkę,a to,że po drodze umrze kilkaset może kilka tysięcy osób to jest wkalkulowane w ten biznes.Nie liczą się jakieś tam marne kilka tysięcy ludzi,liczą się zarobione miliardy na naiwnych.

 • Wojciech Joński

  0

  Chyba wymknął się spod kontroli.Straty wizerunkowe i gospodarcze nawet dla Chin będą bolesne !

 • jami100

  Oceniono 1 raz -1

  Powiedzmy że sztuczna inteligencja wspomaga prace.
  A ciekawe czy wirus mutuje. należałoby się spodziewać.

 • bazyli.ehler

  Oceniono 3 razy -1

  "Sztuczna inteligencja pracuje nad lekiem na koronawirusa."

  Sztuczna inteligencja jest niczym przy prawdziwej głupocie.
  -

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX