Apple szuka pracownika w Warszawie. Firma wprowadzi asystenta Siri po polsku?

Na stronie Apple pojawiła się ciekawa oferta pracy w Warszawie. Amerykański gigant chce zatrudnić w stolicy naszego kraju inżyniera ds. platform danych przy pracy nad Siri. To może zwiastować, że głosowy asystent będzie wreszcze dostępny po polsku.

Apple szuka pracownika w Polsce. Na stronie producenta iPhone'ów 30 tycznia pojawiła się oferta pracy na stanowisko "starszego inżyniera platform danych i organizacji danych" w dziale Siri. To asystent głosowy Apple, który obecny jest w smartfonach i komputerach tego producenta.

>>> Oto, co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna":

Zobacz wideo

Apple szuka pracownika. Będzie Siri po polsku?

Kalifornijski gigant poszukuje w Polsce osoby, która będzie zajmowała się "budowaniem kompleksowych i skalowalnych systemów przetwarzania potokowego" w zespole Siri. Firma zachęca możliwością pracy przy "jednym z najbardziej ekscytujących środowisk obliczeniowych wysokiej wydajności, z petabajtami danych, milionami zapytań". Obiecuje też możliwość projektowania i tworzenia produktów, które "zachwycają naszych klientów każdego dnia".

Apple stawia jednak stosunkowo wysokie wymagania. Przyszły pracownik musi mieć przynajmniej 5 lat doświadczenia w pracy przy oprogramowaniu do big data (Apache Spark lub podobnym) nad projektami w wielkoskalowym środowisku. Do tego doświadczenie zawodowe w kilku innych programach, językach programowania i platformach oraz wykształcenie wyższe ("Bachelor’s degree lub zagraniczny odpowiednik") zdobyte na kierunku dotyczącym systemów komputerowych.

Apple szuka pracownika do działu Siri w PolsceApple szuka pracownika do działu Siri w Polsce fot. screen ze strony Apple (jobs.apple.com)

Jako lokalizację dla oferty Apple podało Warszawę. To o tyle zastanawiające, że przecież firma nie prowadzi polskiego oddziału, ani lokalnego zespołu do prac nad Siri (nie ma nawet biura prasowego). Asystent głosowy amerykańskiego giganta, choć jest rozwijany od 2011 roku, do tej pory nie umożliwia też obsługi w języku polskim.

Apple do tej pory traktowało nasz rynek po macoszemu, prowadząc jedynie sprzedaż swoich produktów poprzez lokalnych dystrybutorów. Czyżby teraz miało się to zmienić? Nie wiadomo. Apple na razie nie zdradza, czy w ogóle zamierza nauczyć Siri naszego języka. Nawet jeśli ma takie plany, to będzie to bardzo trudny i długotrwały proces, dlatego nie spodziewajmy się efektów w najbliższej przyszłości.

Więcej o:
Komentarze (23)
Apple szuka pracownika w Warszawie. Firma wprowadzi asystenta Siri po polsku?
Zaloguj się
 • saralee

  Oceniono 6 razy 2

  Apple ma biuro na Chmielnej :) zatrudnia kilkanascie osób. Tak, że tak, Gazeto...

 • zibix

  Oceniono 3 razy 1

  Wstajemy z kolan.
  Znieśli wizy a teraz Apple szuka naszych do roboty.

 • mieszkoi

  0

  Czy to takie wyróżnienie żeby o tym pisać?

 • m.godwin

  Oceniono 2 razy 0

  Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, starszy inżynier platform danych i organizacji danych, z wieloletnim doświadczeniem. Nada się?

 • barrt21

  Oceniono 1 raz -1

  zamarłem...

 • jednooki.pirat

  Oceniono 5 razy -1

  Siri działa po polsku! Tzn, mniej więcej tak jak po angielsku. Po polsku nie potrafi nic, a po angielsku tyle co nic.

 • eisbergh

  Oceniono 5 razy -1

  Jezusmaryja, bedzie sri po polskiemu! Matkoboskoczestochosko... A bedzie koorwamac z azjatycko - lubelskim zaspiewem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX