Elon Musk chce podbić nie tylko drogi i kosmos, ale również domy. Tesla robi solarne dachówki

Elon Musk chce wejść na kolejny rynek. W San Francisco już się pojawiły pierwsze domy, na dachach których zainstalowano solarne dachówki, które wyprodukowała Tesla. Szef firmy zapowiada na Twitterze wejście na rynek chiński i europejski.
Zobacz wideo

O dachówkach solarnych, które będzie produkować Tesla, słyszeliśmy już od co najmniej 2016 roku. W październiku Elon Musk informował, że produkcja dachówek solarnych już trwa i w nadchodzących tygodniach zostaną one zainstalowane na pierwszych domach, podaje Techcrunch. Musk chciałbym tygodniowo montować 1000 nowych dachów wyposażonych w rozwiązanie Tesli. Teraz projekt jest już w realizacji. Elon Musk napisał na Twitterze, że w rejonie Bay Area (okolic San Franicsco), są już domy, na których zamontowano pierwsze niewielkie panele fotowoltaiczne. W jednym z wpisów Musk poinformował również, że w kwietniu planuje spotkanie firmowe w fabryce w Buffalo, gdzie powstają dachówki solarne. Wydarzenie ma obejmować wejścia dla mediów oraz wycieczki po placówce dla klientów.

Elon Musk planuje sprzedawać dachówki solarne, które produkuje Tesla, również w Europie i Chinach 

W kolejnych tweetach, Elon Musk zapytany czy Tesla będzie sprzedawać dachówki solarne w Europie, odparł, że niedługo zostanie zapowiedziana sprzedaż nie tylko na rynku europejskim. Rozwiązanie ma być sprzedawane również w Chinach. Ponadto Tesla ma oferować także inne niż czarny warianty kolorów oraz inne wykończenie jeśli chodzi o kształt. Dachówki zaprojektowano tak, by były niewielkim panelem fotowoltaicznym, który wygląda jak zwykły dach. Rozwiązanie to ma generować dwa razy więcej energii, niż zwykłe panele solarne.

Na stronie Tesli można wyczytać, że pokrycie dachu domu o powierzchni ok. 185 mkw dachówkami, które będą generować 10 kW energii kosztuje 42 500 tys. dolarów. Amerykanie mogą liczyć jednak na dofinansowanie w wysokości 8 550 dolarów. Polacy również mogą skorzystać z dopłaty na panele fotowoltaiczne, w ramach programu Mój Prąd. 

Więcej o: