Elon Musk chce podbić nie tylko drogi i kosmos, ale również domy. Tesla robi solarne dachówki

Elon Musk chce wejść na kolejny rynek. W San Francisco już się pojawiły pierwsze domy, na dachach których zainstalowano solarne dachówki, które wyprodukowała Tesla. Szef firmy zapowiada na Twitterze wejście na rynek chiński i europejski.
Zobacz wideo

O dachówkach solarnych, które będzie produkować Tesla, słyszeliśmy już od co najmniej 2016 roku. W październiku Elon Musk informował, że produkcja dachówek solarnych już trwa i w nadchodzących tygodniach zostaną one zainstalowane na pierwszych domach, podaje Techcrunch. Musk chciałbym tygodniowo montować 1000 nowych dachów wyposażonych w rozwiązanie Tesli. Teraz projekt jest już w realizacji. Elon Musk napisał na Twitterze, że w rejonie Bay Area (okolic San Franicsco), są już domy, na których zamontowano pierwsze niewielkie panele fotowoltaiczne. W jednym z wpisów Musk poinformował również, że w kwietniu planuje spotkanie firmowe w fabryce w Buffalo, gdzie powstają dachówki solarne. Wydarzenie ma obejmować wejścia dla mediów oraz wycieczki po placówce dla klientów.

Elon Musk planuje sprzedawać dachówki solarne, które produkuje Tesla, również w Europie i Chinach 

W kolejnych tweetach, Elon Musk zapytany czy Tesla będzie sprzedawać dachówki solarne w Europie, odparł, że niedługo zostanie zapowiedziana sprzedaż nie tylko na rynku europejskim. Rozwiązanie ma być sprzedawane również w Chinach. Ponadto Tesla ma oferować także inne niż czarny warianty kolorów oraz inne wykończenie jeśli chodzi o kształt. Dachówki zaprojektowano tak, by były niewielkim panelem fotowoltaicznym, który wygląda jak zwykły dach. Rozwiązanie to ma generować dwa razy więcej energii, niż zwykłe panele solarne.

Na stronie Tesli można wyczytać, że pokrycie dachu domu o powierzchni ok. 185 mkw dachówkami, które będą generować 10 kW energii kosztuje 42 500 tys. dolarów. Amerykanie mogą liczyć jednak na dofinansowanie w wysokości 8 550 dolarów. Polacy również mogą skorzystać z dopłaty na panele fotowoltaiczne, w ramach programu Mój Prąd. 

Więcej o:
Komentarze (17)
Elon Musk chce podbić nie tylko drogi i kosmos, ale również domy. Tesla robi solarne dachówki
Zaloguj się
 • zdradliwe_pisozyty

  Oceniono 13 razy 11

  A u nas krzywogęby z kulawym wymyślą dachówki na wungiel !!!
  - i znowi zaszachujemy Amerykę ...

 • saqigar

  Oceniono 4 razy 4

  Bardzo estetyczne rozwiązanie, ale póki co u nas 10kW zajmuje ok 40m2 (zależy od przyjętego rozwiązania) i kosztuje ok 40tyś, ale PLN.

 • onuce-precz

  Oceniono 3 razy 3

  zawsze zastanawiałem sie czemu jest marnowana taka wielka powierzania dachowa zwykłymi dachówkami. idealne miejsce na taki pomysł i powinno to starczyć dla jednego domostwa. przy masowej produkcji to się musi zwrócić. ba powinno to być obligatoryjne przy powstawaniu nowych domów.

 • pcat

  Oceniono 9 razy 3

  W Polsce czekamy na solarny eternit albo solarną papę, panie Musk.

 • wojtem

  Oceniono 4 razy 2

  Jeśli nie będzie do tego zadnego dofinansowania to jestem za!

 • jac_l_w

  Oceniono 1 raz 1

  To nie przypadek, że właśnie teraz Tesla zapowiada sukces dachówek (nie pierwszy raz): nowe akcje mają kosztować po $767, a więc tylko 4,6% poniżej wczorajszego zamknięcia. Jeśli emisja ma się udać, trzeba ten kurs przynajmniej utrzymać. Tymczasem koronawirus zagraża nie tylko produkcji w Szanghaju, ale także produkcji w Kalifornii ze względu na dostawy komponentów z Chin, co zresztą dotyczy niemal wszystkich producentów z niemal wszystkich branż. Jeśli analitycy ogłoszą alarm, wszystkie akcje ostro polecą w dół. Żeby się z tego trendu wyłamać, potrzebny będzie królik z kapelusza... i oto właśnie Musk go wyciągnął!

 • cynamon_10

  Oceniono 1 raz 1

  Raczej nie wróżę sukcesu, tradycyjna fotowoltanika jest conajmniej 4 razy tańsza.

 • Piotr Krawiecki

  0

  To jest rozwiązanie dla nowych domów, nie dla budynków z wykończony dachem.

 • witoldpolak

  Oceniono 8 razy -2

  A po kilku latach kosztowna utylizacja bo do śmieci tego się nie wyrzuci. To nie jest biznes a mega przekręt bo w tych cenach to się nigdy nie zwróci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX