Koronawirus. Twój komputer może pomóc w walce z epidemią. Wystarczy udostępnić niewykorzystane zasoby

Rozszerzająca się epidemia koronawirusa jest w ostatnich tygodniach największym problemem, jaki dotyka świat. Naukowcy cały czas próbują opracować metody, które pozwolą zahamować oraz leczyć chorobę. Można im pomóc, udostępniając... niewykorzystane zasoby komputerów.

Epidemia koronawirusa cały czas rozszerza się. Dla nas najważniejsza informacją jest fakt, że choroba pojawiła się w Polsce, ale należy pamiętać, że na całym świecie liczba zakażonych z dnia na dzień rośnie w wysokim tempie. Naukowcy i lekarze wciąż szukają metody, aby zahamować rozprzestrzenienie się koronawirusa, ale na szczepionkę trzeba będzie poczekać co najmniej kilka miesięcy. 

Zobacz wideo Koronawirus bije w gospodarkę i turystykę. Może zepsuć wakacje i wyhamować gospodarkę

W opracowanie skutecznych metod leczenia takich chorób jak SARS, Alzheimer czy rak zaangażowany jest Uniwersytet Stanforda poprzez projekt obliczeń rozproszonych Folding@home (FAH). Badacze mogą pomóc w leczeniu koronawirusa, potrzebują jednak mocy obliczeniowych wielu komputerów

Koronawirus. Dane z komputera mogą pomóc w walce z epidemią

Badacze tworzą sieci komputerów, aby symulować proces składania białka. Moc obliczeniowa jest niezbędna do sprawdzenia wszelkich możliwych konfiguracji składania białka.

W przypadku obu koronawirusów pierwszy etap zakażenia występuje w płucach, gdy białko na powierzchni wirusa wiąże się z białkiem receptora w komórce płucnej. To białko wirusowe nazywane jest białkiem kolczastym. Białka nie ulegają stagnacji: drżą, składają się i rozkładają, przybierając liczne kształty. Musimy badać nie tylko jeden kształt białka, ale wszelkie możliwe metody jego ułożenia.

- tłumaczą przedstawiciele Folding@home, którzy wykorzystywali swego czasu nieczynne procesory Sony PlayStation 3. Osoby, który chcą pomóc w projekcie, muszą pobrać oprogramowanie FAH. Dzięki temu niewykorzystane zasoby naszego komputera trafią do Konsorcjum Folding@home, gdzie później zostaną odpowiednio spożytkowane.

Więcej o: