Google usunęło aplikację irańskiego rządu do wykrywania koronawirusa. Podejrzenie szpiegostwa

Google usunęło ze sklepu Play aplikację do wykrywania koronawirusa przez wypełnienie ankiety z objawami. Program stworzyła na zlecenie irańskiego rządu firma, której aplikacje już wcześnie były usuwane. Powodem było nielegalne gromadzenie danych.

Irański rząd wypuścił aplikację AC19, która miała służyć do wykrywania objawów koronawirusa i monitorowania ognisk zakażenia. Z aplikacji skorzystały miliony ludzi, ale Google zdecydował się ją usunąć. Wokół programu AC19 pojawiło się wiele kontrowersji, jej użytkownicy zaczęli oskarżać irański rząd o używanie jej do zbierania numerów telefonów obywateli oraz ich aktualnej pozycji, donosi ZDNet. Źródłem podejrzeń, jest m.in. firma, która jest odpowiedzialna za stworzenie aplikacji, Smart Land Strategy. Studio już wcześniej stworzyło dla rządu Iranu aplikacje Gold Telegram oraz HotGram, które Google usunęło ze sklepu Play ze względu na oskarżenia o potajemne gromadzenie danych użytkowników. Ponadto raporty donosiły, że aplikacje były rozwijane na rozkaz irańskich agencji wywiadowczych.

Google usunęło aplikację wykrywająca koronawirusa, ale nie podało powodu

ZDNet skontaktował się z rzecznikiem Google, ale ten nie odpowiedział na zapytanie, czemu aplikacja została usunięta. Jednak źródła portalu zaznajomione z polityką Play Store, twierdzą, że AC19 wprowadzała w błąd użytkowników, gdyż miała rzekomo wykrywać chorobę COVID-19 wywoływaną koronawirusem, co jest niemożliwe przez aplikację. Żeby tego dokonać, należy pobrać wymaz z gardła i wykonać analizę mikrobiologiczną.

Aplikację sprawdził dla ZDNet Lukas Stefanko, który pracuje w firmie ESET, zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Specjalista nie wykrył w AC19 żadnych nieprawidłowości, szpiegowskich funkcji czy złośliwego kodu. Przyznał także, że prośba o dostęp do aktualnej lokalizacji w tego rodzaju aplikacjach medycznych nie jest niczym podejrzanym. Mimo to irańscy specjaliści, z którymi rozmawiał ZDNet twierdzą, że aplikacja może w przyszłości, przez aktualizację, zostać uzupełniona o szpiegowskie funkcję.

Aplikację rzekomo wykrywającą koronawirusa zainstalowało cztery miliony ludzi

Irański rząd namawiał do instalowania aplikacji AC19 wysyłając obywatelom SMS-y informujące o możliwości wykrycia objawów przez program. Aplikacja do działania wymaga podania numeru telefonu i  przyznania uprawnień do śledzenia aktualnej pozycji użytkownika. Następnie przeprowadza krótki wywiad, z pytaniami dotyczącymi symptomów zakażenia koronawirusem. Przed usunięciem aplikacji z Google Play zdążyło zainstalować ją ponad cztery miliony osób, o czym na Twitterze informował irański minister informacji i technologii komunikacyjnych.

Więcej o: