PGNiG pracuje nad "paliwem przyszłości". Na program wodorowy spółka przeznaczy 31 mln zł

Na program wodorowy PGNiG składa się pięć projektów o łącznej wartości 31 mln zł, które będą realizowane w pięciu najbliższych latach. Pierwsze z nich będą uruchamiane jesienią 2021 r.

- Dzisiaj startujemy z nowym programem - programem wodorowym. O wodorze mówi się jako o paliwie przyszłości, które może kiedyś w całości zastąpić gaz ziemny. Stąd naturalne zainteresowanie tym paliwem w naszej grupie - powiedział prezes Jerzy Kwieciński podczas konferencji prasowej online. Kwieciński dodał również, że celem spółki jest, by w przyszłości wodór był przesyłany za pośrednictwem jej systemu dystrybucyjnego.

Zobacz wideo Rewolucja w zielonej energii w Europie. Czy to koniec ery węgla?

Pierwszym z projektów w ramach programu jest Hydratank, czyli budowa stacji tankowania wodoru w pobliżu siedziby spółki w Warszawie. Wkrótce ma zostać podpisana umowa z wykonawcą i dostawcą, a planowany termin uruchomienia i testów stacji to październik 2021 r. Koszt projektu to 9 mln zł.

InGrid, New Fuel Lab i niebieski wodór. Pierwsze instalacje będą testowane w 2021 r.

Drugi projekt nosi nazwę InGrid.

- Zaczynamy od stacji tankowania samochodów wodorowych, ale wodór zamierzamy też produkować. W naszym oddziale w Odolanowie powstanie stacja power-to-gas. Będziemy produkować wodór z energii elektrycznej, energii odnawialnej z naszej farmy fotowoltaicznej, w procesie elektrolizy. Chcemy go zatłaczać do sztucznej sieci gazowniczej, która powstanie w Odolanowie, chcemy testować mieszaninę wodoru i gazu, bądź transportować do stacji tankowania w Warszawie - powiedział wiceprezes ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński, cytowany w komunikacie ISB.

Instalacja ma rozpocząć testową pracę jesienią 2021 r.

Trzeci projekt to powołanie New Fuel Lab w ramach Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego grupy kapitałowej. Ma być to pierwsze w Polsce laboratorium badające wodór oraz jego mieszaniny jako paliwo.

O kolejnym projekcie mówił Arkadiusz Sekściński. - Dotyczy on gazomobilności, w ramach polskiego programu związanego z transformacją transportu w kierunku niskoemisyjnym. Jesteśmy przekonani, że wodór może stać się tak atrakcyjnym paliwem w transporcie, jak CNG i LNG. Dlatego będziemy aktywnie działać w obszarze gazomobilności z naszymi partnerami - dodał wiceprezes.

Piąty projekt dotyczy tzw. niebieskiego wodoru, czyli produkcji wodoru z gazu ziemnego. Wyzwaniem jest zagospodarowanie dwutlenku węgla, który powstaje w tym procesie.

Trwają rozmowy z Orlenem

- Przewidujemy na dziś wydatki 31 mln zł na te konkretne projekty. Poszczególne projekty mają swoje harmonogramy z kamieniami milowymi. Dzisiaj przyjmujemy perspektywę pięciu lat. Nasz nowy programy wodorowy jest otwarty na nowe projekty, ale znaczenie będzie miała ekonomika projektów i od tego będziemy uzależniali nasze decyzje co do rozszerzania programu - podsumował Sekściński.

W ramach programu wodorowego PGNiG planuje też współpracę z innymi spółkami.

- Rozmawiamy z Orlenem i Lotosem, szczegóły współpracy będziemy mogli podać, kiedy te rozmowy się zakończą - powiedział Kwieciński.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r. 

--

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (58)
PGNiG pracuje nad paliwem przyszłości. Na program wodorowy spółka przeznaczy 31 mln zł
Zaloguj się
 • sir.fred

  Oceniono 15 razy 13

  Co za oszałamiająca kwota. Przez pięć lat prawie tyle, ile rocznie na rydzyka.

 • marekkrasz

  Oceniono 11 razy 9

  W Ołdanowie będą produkować wodór z energi elektrucznej? Doprawdy, słuszną linię ma nasza partia.

 • Misue Tanaka

  Oceniono 13 razy 9

  Haha,juz?pracują pisie mendy.prezes dwie banki zastępca banka sekretarki po połowie na miesiąc czasu mało widmo klęski widać. Po bance premi się należy

 • six_a

  Oceniono 10 razy 8

  mateuż zmodyfikował pałerpointa. teraz polska wyprodukuje milion samochodów z ogniwami.

 • andrzej.duxa

  Oceniono 9 razy 7

  spokojnie, Omajtek z Orleniu odpowie śmiałą wizją programu kosmicznego

 • hikuj13

  Oceniono 9 razy 7

  wczoraj dostałem nową taryfę za gaz , 3,5% podwyzki
  a jeszcze niedawno pisiory chwalili się że PGNIG będzie kupować gaz taniej
  wg pisowskiej ekonomii jak kupujesz taniej to masz sprzedać drożej

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 10 razy 6

  Skąd wezmą wodę do elektrolizy.
  Gdyby za 31 milionów plnów nakupili blachy, to robiliby konserwy. Ale nie mają mięsa.

 • cob22

  Oceniono 7 razy 5

  No to jestesmy mocarstwem. Polska 31 milionow Zlotych a na przyklad Mercedes : 1,2 miliarda Euro, VW ok. 2 miliardow Euro. Ale nasz wodor bedzie katolicki i patriotyczny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX