Google usunął 813 szkodliwych aplikacji ze Sklepu Play. Wiemy, jak ich szukał

Jesienią ubiegłego roku Google pozbył się ze Sklepu Play 813 niebezpiecznych aplikacji. Mogły być używane m.in. do dokuczliwego spamowania SMS-ami. W sieci opublikowano raport dotyczący algorytmu CreepRank, który znalazł złośliwe oprogramowanie.

Raport zatytułowany "The Many Kinds of Creepware Used for Interpersonal Attacks" został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego, prywatnego uniwersytetu Cornell Tech oraz ekspertów z NortonLifeLock (wcześniej Symantec). Badanie dotyczyło złośliwego oprogramowania nazywanego creepware. To rodzaj aplikacji służący do podglądania użytkowników.

Choć oprogramowanie tego typu nie jest tak samo niebezpieczne, jak malware - używany do szpiegowania - nadal jego niektóre funkcje pozostają groźne dla użytkowników. Można je bowiem wykorzystywać np. do uciążliwego dokuczania użytkownikom.

Zobacz wideo Walka z pandemią czy totalna inwigilacja? Jak działa Contact Tracing od Google i Apple? [TOPtech]

CreepRank pozwolił Google wykryć złośliwe aplikacje

CreepRank zarówno wyszukuje, jak i ocenia poziom zagrożenia złośliwego oprogramowania. Zespół posłużył się nim, by przeanalizować anonimowe dane aplikacji antywirusowej Norton Mobile Security z lat 2017-2019. Złożyło się na to około 50 milionów urządzeń z systemem Android. 1095 aplikacji potencjalnie posiadało cechy creepware. Łącznie były one zainstalowane na milionie urządzeń.

CreepRank dla każdej z nich obliczył poziom zagrożenia. Następnie badacze przeanalizowali, które z nich faktycznie mogły być wykorzystane do śledzenia użytkowników. 857 aplikacji kwalifikowało się jako creepware. 114 z nich miało służyć do zmiany adresu IP, około 80 do dokuczania innym - np. za pomocą spamowania SMS-ami, 63 miały być poradnikami hakowania.

Ostatecznie z 1095 zgłoszonych aplikacji ze Sklepu Play usunięto 813. Google potwierdził również skuteczność algorytmu CreepRank w wyszukiwaniu creepware. Jest on elementem antywirusa Norton Mobile Security.

Więcej o:
Komentarze (10)
Google usunął 813 szkodliwych aplikacji ze Sklepu Play. Wiemy, jak ich szukał
Zaloguj się
 • druga_wieza

  Oceniono 8 razy 2

  Norton norton norton...
  Informacja sprzed ponad pół roku, ale norton norton norton...

  Nieeee, to nie jest kryptoreklama, to jawnoreklama.

 • poster6

  Oceniono 4 razy 0

  Google "wpuszcza 813 szkodliwych aplikacji do swojego Sklepu Play. Wszystko w porządku.

  Google U SIEBIE w Sklepie Play z BEZPIECZNYMI aplikacjami wykłapuje 813 przeoczonych szkodliwych aplikacji - BRAWO Google!!!

  Nauczyli się od PIS-u? :D

 • trzeci.z.pieciu

  Oceniono 4 razy -2

  Wspaniałe. Google pewnie nie śledzi i nie atakuje reklamami.

 • bartino

  Oceniono 3 razy -3

  Jak się czyta ten artykuł można odnieś wrażenie, że Google zlecił hindusom przetestowanie tych 1095 aplikacji i która nie podobała się google hindi skasowali np. co w złego w poradnikach hakowania, dzięki temu białe dzieci i ich mamy mogą spać spokojnie, że google ma wszystko pod kontrolą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX