GTA V dostępne za darmo. Gra przeciążyła serwery, bo popularność przerosła oczekiwania

GTA V zostało w zeszłym tygodniu udostępnione na platformie Epic Games zupełnie za darmo. Efekt okazał się być łatwy do przewidzenia. Ogromne zainteresowanie przeciążyło serwery zarówno sklepu, jak i samego Rockstar Games.
Zobacz wideo Nowa generacja konsol - dlaczego warto na nie czekać?

GTA V - ten tytuł zna chyba każdy. Produkcja Rockstara zrobiła furorę na całym świecie, ale i dziś - pomimo, że ma już niemal 7 lat na karku - budzi uśmiech na twarzach graczy i nie schodzi z czołówki najpopularniejszych gier. W czwartek GTA V w wersji na PC zostało udostępnione zupełnie za darmo w Epic Games Store. Efekt był łatwy do przewidzenia.

GTA V stało się zbyt popularne

Darmowa kopia GTA V stała się tak popularna, że problemy z pracą serwerów miał Epic Games. Występowały spore kłopoty z działaniem witryny, a zniecierpliwieni gracze w ogóle nie byli w stanie pobrać kopii GTA V. Problem z przeciążeniem strony po kilku godzinach ustąpił, ale pojawił się inny.

Gracze nie mogli dodać tytułu do swojej biblioteki w Epic Games. Platforma wyświetlała u części osób komunikat "Nie można w tej chwili pobrać więcej darmowych gier na twoje konto" i odmawia posłuszeństwa. Nawet jeśli GTA V jest pierwszą grą, którą chcielibyśmy dodać.

Jak poinformowano na Twitterze, sklep jest świadomy problemów, bada ich przyczynę i stara się o przywrócenie normalnego funkcjonowania platformy. Zaleca też odczekanie 24 godzin. Internauci szybko znaleźli, jednak na to rozwiązanie. Jak donoszą, pomóc może dodanie gry do biblioteki korzystając z innego adresu IP (poprzez użycie VPN-a lub skorzystanie z internetu w telefonie).

Problemy nie ominęły Rockstara

Popularność GTA V przerosła zresztą oczekiwania nie tylko Epic Games, ale i samych twórców gry. Jej fani mieli problem z dostępem do internetowych usług oferowanych przez studio, w tym do GTA Online, Rockstar Games Launcher i GTA V w wersji na PC. Rykoszetem dostały więc również osoby, które z gry korzystają od dawna.

Studio poinformowało niedługo później, że powodem problemów z działaniem Rockstar Games Services jest "ekstremalnie duża liczba graczy".

W niedzielę, producent GTA V wydał też oświadczenie, w którym zapewnił, że robi wszystko, aby sytuacja wróciła do normy:

Jak wspomnieliśmy niedawno na Twitterze, robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby zapewnić poprawne działanie naszych gier, zwłaszcza teraz, gdy wszyscy spędzamy nieco więcej czasu w domach. W związku z tym zachowamy nasz regularny cotygodniowy harmonogram, a oprócz tego niedługo ogłosimy kolejne wydarzenia i aktywności w GTA Online i Red Dead Online, żeby nasza społeczność mogła dalej dobrze się bawić. Wszystkim naszym graczom i ich rodzinom życzymy wiele zdrowia oraz dziękujemy za Wasze wsparcie.

Popularność darmowej kopii gry nie powinna dziwić. Do tej pory Epic Games Store nie rozdawało tytułów tej klasy za darmo, a otrzymanie GTA V za darmo to nie lada gratka dla miłośników serii i nie tylko. Gra jest więc łakomym kąskiem nawet dla tych, którzy przeszli ją już wcześniej na konsoli, ale chcieliby wcielić się w Michaela, Trevora i Franklina raz jeszcze na komputerze.

Więcej o: