Kultowy pasjans ma 30 lat. W Microsoft Solitaire każdego miesiąca gra 35 mln osób

Microsoft Solitaire, czyli wirtualny pasjans od twórców systemu Windows, obchodzi swoje 30 urodziny. To wciąż jedna z najpopularniejszych gier na świecie.
Zobacz wideo

Microsoft Solitaire, czyli wirtualny pasjans od firmy z Redmond, został zaprezentowany w 1990 r. wraz z systemem Windows 3.0. Co ciekawe, po latach Microsoft przyznał oficjalnie, że zadaniem gdy nie było jedynie dostarczenie rozrywki milionom pracowników biurowych. Miała ona również  pokazać nowe funkcje Windowsa związane z obsługą myszki (np. funkcję przeciągnij i upuść).

Celem pasjansa, który nazywany bywa również samotnikiem (gra jest przeznaczona dla jednej osoby, choć posiada też inne warianty), jest ułożenie stosów kart według ściśle określonych reguł.

Microsoft Solitaire był wiernym towarzyszem "okienek" w kolejnych generacjach systemu. Dopiero wersja 8.1. zrezygnowała z  gry. Na szczęście Microsoft szybko naprawił swój błąd, dzięki czemu użytkownicy najnowszego Windowsa 10 znów mogą rozegrać partyjkę pasjansa. Nowa wersja  gry nosi nazwę Microsoft Solitaire Collection i jest dostępna za darmo w sklepie Microsoft Store. Można w nią zagrać również na smartfonach z Androidem (Google Play) i iOS (Apple App Store).

Z okazji 30 urodzin pasjansa Microsoft podzielił się również garścią ciekawych statystyk. Okazuje się, że każdego miesiąca w tytuł ten wciąż gra około 35 mln osób z ponad 200 krajów Każdego dnia wykonują oni 100 mln rozdań, co czyni Solitaire jedną z najpopularniejszych gier na świecie.

Choć do pierwszego miejsca pasjansowi sporo brakuje. Obecnie okupuje je wieloosobowy FPS CrossFire, który może pochwalić się 240 mln aktywnych graczy. W popularnego Minecrafta (którego właścicielem również jest Microsoft) każdego miesiąca gra z kolei 126 mln osób.

Microsoft SolitaireMicrosoft Solitaire Microsoft Solitaire

Microsoft Solitaire trafił do "Galerii Sław" gier komputerowych

W ubiegłym roku Microsoft Solitaire został oficjalnie wpisany do World Video Game Hall of Fame, czyli "Galerii Sław" gier komputerowych. Tym samym gra dołączyła do tak kultowych tytułów, jak Pac Man, Tetris, Doom, Pokemon, Mortal Kombat, Pong czy też The Sims.

Microsoft Solitaire udowodnił, że istnieje duży rynek gier, które przemawiają do ludzi o różnych zainteresowaniach, torując drogę dalszemu rozwojowi rynku gier rekreacyjnych

- napisali w uzasadnieniu swojej decyzji twórcy World Video Game Hall of Fame.