Elon Musk wyśle ludzi w kosmos. O której i gdzie oglądać start Falcon 9?

Dzisiaj Elon Musk i jego firma SpaceX razem z NASA organizuje pierwszy, komercyjny załogowy lot w kosmos. Rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę kapsułę Crew Dragon, która ma dolecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Kiedy i o której startuje Falcon 9? Gdzie oglądać Crew Dragon?

Elon Musk od dłuższego czasu skutecznie realizuje swoje plany dotyczące podboju kosmosu. Już dzisiaj, jeśli nie przeszkodzi pogoda, ma zrobić milowy i historyczny krok. Jego firma SpaceX razem z NASA zaplanowała na dzisiaj pierwszy komercyjny, załogowy lot kosmiczny. Kapsułę Crew Dragon ma na orbitę wynieść rakieta Falcon 9. Załoga ma ostatecznie dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), niecałą dobę od startu. Na pokładzie Crew Dragon będą zajęte tylko dwa z czterech dostępnych miejsc. Zajmą je astronauci Robert Benhken i Douglas Hurley. 

Będzie to pierwszy załogowy start statku kosmicznego z terytorium Stanów Zjednoczonych od dekady. Przez ten czas amerykanie korzystali z pomocy Rosjan i ich Sojuzów. Udana misja stworzy podwaliny pod kosmiczną turystykę, dzięki umożliwieniu organizacji załogowych misji kosmicznych przez prywatne przedsiębiorstwa. 

Zobacz wideo Żagiel do sprzątania kosmosu. Zobacz, jak działa polski satelita

Elon Musk, SpaceX i NASA wysyłają ludzi w kosmos. Kiedy start Falcon 9?

Start rakiety zaplanowano na 16:33 czasu lokalnego z kompleksu Kennedy 39A. Oznacza to, że w Polsce lot Falcon 9 rozpocznie się o 22:33, jeśli nie dojdzie do żadnych opóźnień. Jest 40 proc. szans, że pogoda utrudni lub uniemożliwi start. Podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie będzie krótka, bo dokowanie ma zostać rozpoczęte dopiero w czwartek 28 maja, około godziny 17:29 czasu polskiego. Zanim astronauci wejdą na pokład ISS, minie kolejne dwie i pół godziny. 

Gdzie oglądać start Falcon 9, rakiety Elona Muska?

NASA i SpaceX zadbały o to, by każdy mógł oglądać start misji Crew Dragon. Transmisja ma się rozpocząć parę godzin przed startem, około 18:15 czasu polskiego. Gdzie oglądać start misji SpaceX? Można to zrobić na jednym z oficjalnych profili NASA na Twitterze, Facebooku, YouTubie oraz Twitchu. Ponadto transmisja będzie nadawana również przez aplikacje NASA na iOS oraz Androida

Przygotowania do misji już trwają i można je oglądać. Przygotowano m.in. wywiady z członkami załogi:

 
Więcej o: