Elon Musk wysyła ludzi na orbitę. Kapsułę Dragon Crew i ISS będzie można zobaczyć nad Polską

W środę o godzinie 22:33 czasu polskiego dojdzie do pierwszgo od niemal dekadu lotu statku kosmicznego z terytorium USA. Okazuje się, że kilkanaście minut po starcie załogowa kapsuła Dragon Crew będzie częściowo widoczna nad Polską.
Zobacz wideo

Po niemal 10 latach przerwy z amerykańskiej ziemi wystartuje statek kosmiczny, na pokładzie którego znajdą się astronauci. Jakby tego było mało, będzie to jednocześnie pierwszy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną, w który zaangażowana jest firma z sektora prywatnego.

Mowa o SpaceX Elona Muska. Amerykański koncern przez dziesięć lat pracował nad technologią, która pozwoli w bezpieczny sposób wynieść ludzi na orbitę. Efektem tych prac jest rakieta Falcon 9, która już dziś o godz. 22:33 czasu polskiego wystartuje z kompleksu Kennedy 39A na Florydzie.

Historyczna misja NASA i SpaceX. Kapsuła Dragon będzie widoczna nad Polską

Okazuje się, że misja NASA i SpaceX to także nie lada gratka dla obserwatorów nocnego nieba. Jak tłumaczy Karol Wójciki, popularyzator astronomii, kilkanaście minut po starcie, załogowa kapsuła Dragon Crew będzie widoczna z terenu południowo-zachodniej i centralnej Polski. 

Kapsuła z astronautami będzie widoczna z Polski pomiędzy 22:54:38 a 22:57:20. Pojawi się nisko nad zachodnim horyzontem i w ciągu niecałych 3 minut przemieszczać się będzie na tle konstelacji Hydry, Sextansu i Pucharu gdzie na wysokości ok. 10 stopni finalnie wejdzie w cień Ziemi i zniknie z pola widzenia. Najlepsze warunki do obserwacji ponownie będą mieli mieszkańcy południowo-zachodniej Polski, najgorsze obserwatorzy na północnym wschodzie.

- napisał Wójcicki na facebookowym fanpage'u "Z głową w gwiazdach".

To nie wszystko. Jak zauważa Karol Wójcicki, tuż przed startem rakiety Falcon 9 (między 22:24 i 22:59) nad terytorium Polski przelatywać będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, czyli główny cel podróży kapsuły Dragon oraz dwóch amerykańskich astronautów.

Gdzie oglądać start Falcona 9, rakiety Elona Muska?

NASA i SpaceX zadbały o to, by każdy mógł oglądać start misji Crew Dragon. Transmisja z tego wydarzenia rozpoczęła się już o godzinie 18:15 czasu polskiego. Można ją obejrzeć na kanale NASA w serwisie YouTube, jak również na Twitterze, Facebooku, YouTubie oraz Twitchu.