Tryb Incognito w Google Chrome gromadzi dane. Google pozwane na 5 mld dolarów

Google zostało pozwane w Kalifornii na 5 mld dolarów. Firma po raz kolejny ma problemy z prywatnością i to tam, gdzie nie powinno być ich w szczególności. Chodzi o tryb Incognito w Google Chrome, który gromadził dane, choć miał służyć do anonimowego przeglądania internetu.

Google znowu ma problemy z prywatnością. W ciągu ostatnich miesięcy słyszeliśmy o aferze Nightingale, czy o dostępie do listy zainstalowanych aplikacji na smartfonach, jaki mogli łatwo uzyskać reklamodawcy na Androidzie. Po drodze jeszcze, w grudniu 2019 roku, Google wypuściło aktualizację do Chrome, która... zgubiła dane użytkowników. Teraz firma znowu ma problemy ze swoją przeglądarką, ale o zupełnie odwrotnym charakterze. Okazuje się, że firma gromadziła dane, których nie tylko nie powinna zbierać, ale przy których deklarowała, że tego nie robi.

Zobacz wideo Aplikacje do przeglądania internetu - zastąpią Google Chrome

Google pozwane na 5 mln dol. Google Chrome w trybie Incognito gromadził dane użytkowników

Jak donoszą zagraniczne media, m.in. Reuters, przeciwko Google złożono zbiorowy proces w sądzie w San Jose w Kalifornii. Pozywający domagają się od firmy 5 mld dolarów za naruszenie prywatności oraz prawa dotyczącego podsłuchów (tzw. wiretap law). Chodzi o zbieranie danych w trybie Incognito przez przeglądarkę Google Chrome.

W teorii tryb ten, zgodnie z nazwą, miał zagwarantować prywatność podczas przeglądania internetu. Działając incognito, powinniśmy nie zostawiać po sobie historii, ani danych dotyczących tego co przeglądamy, w jakie klikamy reklamy i wszelkich inny informacji, które pozwalają tworzyć bazę nawyków i przyzwyczajeń użytkownika. Okazuje się jednak, że Google Analitycs czy Google Ad Manager, a nawet niektóre wtyczki do przeglądarki gromadziły nielegalnie takie dane. Ponadto firma oskarżona jest o celowe wprowadzanie w błąd użytkowników programu. 

Google broni się, że przy otwieraniu nowej karty trybie Incognito pojawią się informacja, że witryny mogą zbierać część danych dot. przeglądania przez nas internetu. Jeśli Google przegra, będzie musiało wypłacić odszkodowanie milionom użytkowników, którzy korzystali  z trybu Incognito od 1 czerwca 2016 roku. Każdy z nich będzie mógł się upominać o 5 tys. dolarów zadośćuczynienia. 

Więcej o: