Microsoft porzuca platformę streamingu wideo, Mixer. Firma chce skupić się na grach w chmurze

Microsoft rezygnuje z usługi Mixer, swojej platformy do streamingu wideo. Firma podejmie współpracę z facebook gaming, a zaoszczędzone zasoby przeznaczy na rozwój xCloud. To usługa pozwalająca odpalać gry w chmurze.

Streaming gier wideo to rynek rosnący w dynamicznym tempie. Niepodzielnie rządzi tutaj Twitch, ale inni giganci technologiczni podjęli rękawice i starają się zagarnąć kawałek tortu dla siebie. Jak podaje Antyweb, w zeszłym roku rynek całościowo urósł niemal dwukrotnie (o 98 proc.),  z czego najwięcej zyskał facebook gaming (wzrost o oszałamiające 98 proc.), a dalej Twitch (98 proc.) oraz YouTube Gaming (65 proc.). Przy tym wszystkim liczby Microsoftu są wyjątkowo złe, gdyż Mixer zaliczył wzrost zaledwie o 0,2 proc. (sic!). Nie powinna więc dziwić decyzja, by przekierować środki na inne usługi. 

Zobacz wideo Windows Vista, Zune czy Millenium Edition? Oto największe wpadki Microsoftu [TOPtech]

Microsoft zamyka Mixer i wchodzi w sojusz z Facebook Gaming

Jak poinformowano na Blogu Mixera, usługa zostanie zamknięta za miesiąc, 22 lipca. Od tej daty wszystkie usługi streamingu na żywo będą przekierowywane do facebook gaming. Usługa to obsługuje miesięcznie 700 mln osób grających, streamujących i oglądających wirtualną rozrywkę. Facebook gaming stanie się oficjalną platformą streamingu na Xboxach oraz innych usługach Microsoftu.

Gigant z Redmond platformę przejął w 2016 roku, jeszcze jako Beam. Dopiero potem przemianował ją na Mixer. Kilkaset milionów złotych włożonych w zakup i rozwój nie przyniosły jednak oczekiwanych skutków, mimo że na platformę przenieśli się znani streamerzy, jak Ninja czy Shroud. Ci dostaną możliwość wybrania nowej usługi streamingu lub powrotu na Twitcha. 

Microsoft nie sprzedaje jednak technologii, gdyż ta zostanie użyta do rozwoju Microsoft Teams. W związku z pandemią i przejściem na pracę zdalną, narzędzie to stało się jednym z najczęściej wykorzystywanych na świecie. Środki, które Microsoft poświęcał na Mixera, zostaną z kolei przekierowane na rozwój xCloud. To serwis streamingu gier w chmurze, który pozwala uruchomiać gry niezależnie od urządzenia, jakie posiadamy. Całość rozgrywki generowana jest na zewnętrznych serwerach i przesyłana na nasz ekran. Microsoft jest gotowy uruchomić xCloud jeszcze w tym roku.

Więcej o: