Apple rezygnuje z procesorów Intela. Stawia na własne układy ARM. Pierwszy komputer w tym roku

Bartłomiej Pawlak
Apple ogłosiło podczas WWDC 2020, że rezygnuje ze stosowania procesorów Intela w swoich komputerach. Producent MacBooka chce wykorzystywać w nich własne układy w architekturze ARM, co oznacza prawdziwą rewolucję w urządzeniach Apple. Laptopy mają nie tylko działać dłużej na jednym ładowaniu, ale i obsłużą aplikacje dla iPhone'a.
Zobacz wideo Komunikator Zoom bije rekordy i budzi kontrowersje. Czy jest bezpieczny?

Apple stosuje procesory własnego projektu (jednak produkowane przez firmy zewnętrzne) już w iPhone'ach. Do tej pory komputery MacBook, Mac i iMac tego producenta działały na ogólnodostępnych układach stworzonych przez Intela. Teraz ma się to zmienić.

Apple stawia na własne układy ARM

Amerykański gigant już od dłuższego czasu zdawał się dążyć do zmiany takiego stanu rzeczy. Teraz Tim Cook, CEO firmy (chief executive officer) podczas konferencji WWDC (Worldwide Developers Conference) 2020 oficjalnie poinformował o porzuceniu układów od Intela. Apple stawia tym samym na własne procesory.

Na ich temat na razie nie wiadomo zbyt wiele. Będą to jednak układy wyprodukowane w architekturze ARM, co oznacza prawdziwą rewolucję w komputerach Apple. Zamiast obecnie wykorzystywanej architektury x86, MacBooki, iMaki oraz Maki będą musiały obsłużyć odmienną technologię ARM.

Apple stawia na własne procesory w komputerachApple stawia na własne procesory w komputerach fot. Apple

Oznacza to przede wszystkim zupełne przeprojektowanie systemu operacyjnego, z którego korzystają urządzenia Apple. Firma zdecydowała się na wydanie nowej wersji - macOS Big Sur - która od momentu wydania będzie mogła współpracować z nowymi procesorami (ale trafi też na stare komputery).

Jedną z najciekawszych zalet przejścia na architekturę ARM będzie jeszcze większe zacieśnienie więzi, jakie łączą urządzenia ekosystemu Apple. Nowe komputery tego producenta będą obsługiwać aplikacje napisane pod procesory ARM, dlatego programy z macOS powinny działać również na iOS na iPhone'ach. Apple twierdzi też, że większość aplikacji z telefonów będzie w przyszłości działać na komputerach.

Apple stawia na architekturę ARM również na komputerachApple stawia na architekturę ARM również na komputerach fot. Apple / zrzut ekranu z transmisji YouTube

To oczywiście stworzy problem niezgodności nowych Maków i MacBooków ze starymi aplikacjami napisanymi pod kątem pracy na procesorach Intela. Dlatego amerykański producent mocno namawia deweloperów, aby dostosowywali własne programy do nowej architektury za pomocą przygotowanych już narzędzi. Firma współpracuje też m.in. z Microsoft i Adobe, dzięki czemu już teraz na komputerach Apple z ARM mogłyby działać programy Photoshop czy MS Office. Oba podczas prezentacji nie miały zresztą żadnych problemów z płynnością działania.

Apple wyposaży też system macOS Big Sur w narzędzie Rosetta 2, które powinno "przetłumaczyć" aplikacje jeszcze podczas instalacji.

Apple porzuca Intela. Nowy macOS będzie obsługiwać procesory ARMApple porzuca Intela. Nowy macOS będzie obsługiwać procesory ARM fot. Apple

Będzie szybciej, ale bardziej oszczędnie

Apple obiecuje jednak, że największą siłą nowych komputerów będzie równie duży zapas mocy przy jednoczesnym ograniczeniu poboru prądu przez autorskie układy. Producent obiecuje, że wydajność będzie wyższa niż w innych notebookach przy takim samym poborze energii i podobna, jak w desktopach, które pożerają znacznie więcej prądu.

Przełoży się to zapewne na zdecydowanie lepsze czasy pracy laptopów na jednym ładowaniu akumulatora. Jest to zresztą powód, dla którego również inne firmy z branży technologicznej chcą postawić na procesory mobilne w laptopach z Windows 10.

Apple rezygnuje z Intela i stawia na procesory ARMApple rezygnuje z Intela i stawia na procesory ARM fot. Apple / zrzut ekranu z transmisji YouTube

Przejście na nowe procesory w komputerach Apple ma nastąpić już po wydaniu systemu macOS Big Sur dla wszystkich użytkowników. Pierwszego komputera z nowym układem powinniśmy jednak spodziewać się jeszcze w tym roku.

Na razie Apple zaprezentował specjalne wydanie komputera skierowanego dla deweloperów, który pomoże w dostosowaniu aplikacji do nowej architektury. Sprzęt ma obudowę zapożyczoną z Maka mini i działa pod kontrolą procesora mobilnego Apple A12Z z 16 GB pamięci RAM i 512 GB przestrzeni na dysku SSD.

Czytaj też: Apple prezentuje iOS 14. Są mocne inspiracje Androidem. Dla iPhone'a to jednak powiew świeżości

Więcej o: