Szukasz informacji o wyborach? Nie daj się naciągnąć. Cyberprzestępcy wzmagają ataki

CERT Orange Polska ostrzega przed nowymi atakami wykorzystującymi temat wyborów prezydenckich w Polsce. W sieci pojawiło się wiele stron internetowych, które próbują nas oszukać lub naciągnąć na płatną subskrypcję.
Zobacz wideo Komunikator Zoom bije rekordy i budzi kontrowersje. Czy jest bezpieczny?

Cyberprzestępcy niejednokrotnie wykorzystują popularność poszczególnych haseł w sieci, aby naciągnąć internautów. W ostatnim czasie oszuści podszywali się m.in. pod platformę Allegro oraz paczkomaty InPost. Teraz wzięli na celownik osoby, które szukają informacji na temat zbliżających się wyborów prezydenckich.

Oszuści naciągają zainteresowanych wyborami

Jak donosi CERT Orange Polska, w ostatnim czasie w sieci zaczęły pojawiać się kolejne witryny zawierające w treści słowa "głosuj" lub "głosowanie". Wszystkie znalezione strony zarejestrowane zostały w domenie ".eu" na istniejące małe firmy, ale bez wiedzy ich właścicieli.

Wśród przykładowych stron, które nie są już dostępne w sieci, zespół CERT wymienia:

  • glosuj-promuj.eu
  • glosuj-konkursy.eu
  • glosuj-pomaganie.eu
  • glosuj-poparcie.eu
  • glosuj-wspieraj.eu
  • oddanie-glosowanie.eu

Jak opisują eksperci od cyberbezpieczeństwa z Orange, część witryn prosi o wysłanie SMS-a na numery premium, który aktywował wykupienie "pakietu dodatków do nieznanej nikomu gry", część kierowała do odpowiednio spreparowanej strony udającej panel logowania do Facebooka. Celem było oczywiście wykradzenie danych do logowania na portalu społecznościowym. 

Dlaczego opisujemy tylko kilka przykładów? Ponieważ nasze systemy bazujące na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji coraz częściej wynajdują domeny, zanim znajdzie się na nich treść. Ostatecznie żywy człowiek, bazując na niemal stuprocentowym podobieństwie do potwierdzonych witryn phishingowych, uniemożliwia dostęp do nowo założonych witryn, dbając o bezpieczeństwo klientów i sieci Orange Polska

- tłumaczy na swojej stronie zespół CERT Orange Polska.

Specjaliści ostrzegają przed oszustwami i apelują, aby nie wchodzić na podejrzane witryny. Nieuwaga w sieci może sporo kosztować.

Więcej o: