Nie, Tinder nie ostrzega społeczności LGBT przed podróżami do Polski

[Tekst zaktualizowany 16 lipca] Tinder stosuje ostrzeżenia dla użytkowników odwiedzających państwa, w których związki tej samej płci są karane przez prawo. Na liście jest 70 krajów, ale nie ma wśród nich Polski. Informacja, że Tinder ostrzega społecznosć LGBT przed podróżami do Polski, którą opublikowaliśmy 14 lipca była nieprawdziwa.

W lipcu ubiegłego roku w aplikacji Tinder uruchomiono funkcję Traveller Alert, o czym pisaliśmy w Next.gazeta.pl. System powiadamiania został skierowany do osób LGBT. Chodziło o zwiększenie ich bezpieczeństwa w czasie podróży do krajów, w których zwiazki osób tej samej płci są karane. 

Wbrew informacjom, która obiegła media (w tym także nasz portal), Polski nie ma na liście krajów, przed podróżami do których Tinder ostrzega społeczność LGBT (Polska nie należy przecież do grona państw, w których związki obu płci są karane). Jak informuje serwis sprawdzam.afp.com, zajmujący się weryfikacją wiadomości w mediach, potwierdziła to przedstawicielka agencji PR Jin.de, reprezentującej Tindera. 

Co więcej, Tinder nie podaje szczegółowej listy państw, w których pojawia się takie powiadomienie. Aplikacja korzysta z danych zamieszczonych na mapie Międzynarodowego Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów (ILGA-Europe Rainbow Map). Na tej mapie Polska jest oznaczona jako państwo w którym występuje ochrona zatrudniania przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną. Państwa, w których związki homoseksualne są karane, to np. Arabia Saudyjska, Iran czy Etiopia. 

Zobacz wideo Politycy PiS uderzają w osoby LGBT. Biedroń: Wiele matek boi się o swoje dzieci

Homofobia. Polska nie trafiła na listę Tindera, ale w rankingu wypada najgorzej w UE

Ranking ILGA Europe bada poziom równouprawniania osób LGBTI mieszkających w Europie. W przygotowaniu opracowania brane są pod uwagę:

  • równość i zakaz dyskryminacji
  • rodzina
  • wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji
  • przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści
  • uzgadnianie płci i integralność cielesna
  • prawo do azylu.

Przez ostatnie trzy lata Polska znajdowała się na przedostatnim miejscu w rankingu, spośród państw UE. W tym roku przypadło nam ostatnie miejsce z wynikiem 16%. Gorzej w Europie zostały ocenione Turcja, Rosja, Białoruś, San Marino, Monako, Armenia i Azerbejdżan. 

Więcej o: