Elon Musk ponownie ostrzega przed sztuczną inteligencją. Ma być groźniejsza niż broń jądrowa

Elon Musk ponownie ostrzegł przed sztuczną inteligencją, którą dziś "powinniśmy się martwić". Jego zdaniem zagrożenie, jakie niesie AI, jest większe niż w przypadku broni jądrowej, a najbardziej bagatelizują je ludzie inteligentni.

Elon Musk co i rusz zaskakuje nas kolejnymi informacjami, którymi chętnie dzieli się na Twitterze lub w wywiadach dla prasy. Często jego słowa brzmią nierealnie lub wręcz absurdalnie, jednak miliarder wielokrotnie już udowadniał, że, nawet gdy żartuje, jego słowa powinniśmy brać na poważnie.

Elon Musk o sztucznej inteligencji: Powinniśmy się martwić, dokąd zmierza

W minionym tygodniu Elon Musk wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji (AI). Jak donosił Business Insider, AI bardzo szybko się rozwija i zdaniem miliardera "powinniśmy się martwić tym, dokąd zmierza sztuczna inteligencja".

Musk stwierdził również, że "uderza w ten bęben AI już od dekady". Dodał także, że łatwo wpaść w pułapkę zastawioną przez AI, bo najbardziej w stosunku do sztucznej inteligencji mylą się ludzie bardzo inteligentni. Zdaniem szefa Tesli i SpaceX, zwyczajnie "nie zdają sobie sprawy z tego, że komputer może być mądrzejszy od nich". Ocenił, że jeśli kierują się tą logiką, "są głupsi, niż myślą".

Zobacz wideo Kosmos, pozwy i miliony - Elon Musk

Jak donosi z kolei Independent, Elon Musk przyznał ostatnio w wywiadzie dla "The New York Times", że sztuczna inteligencja powinna stać się mądrzejsza od ludzi już za ok. 5 lat. Musk już w poprzednich latach przestrzegał przed niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji. W 2018 roku przyznał, że jego zdaniem AI może być groźniejsze od broni jądrowej.

Elon Musk rozwija projekt Neuralink 

Ostatnie słowa Elona Muska mogą stać nieco w sprzeczności z jego działaniami. W ostatnim czasie miliarder intensywnie pracuje nad rozwojem jednego z najbardziej ambitnych projektów w życiu - Neuralink. Ma on na celu stworzenie chipa, który umieszczony w mózgu pozwoli na bezpośrednią komunikację mózgu i komputera.

Technologia jest bardzo futurystyczna, a prace mają już być podobno na bardzo zaawansowanym etapie. W ubiegłym tygodniu Musk stwierdził, że chip Neuralink  pozwoli m.in. na streamowanie muzyki bezpośrednio do mózgu. Być może w przyszłości pozwoli też na leczenie chorób, np. Parkinsona.

Więcej o: