Apple z rekordowym wynikiem w ostatnim kwartale. iPhone 12 oficjalnie opóźniony

Apple zanotował w trzecim kwartale roku fiskanego najlepsze wyniki w historii. Przychód firmy wyniósł prawie 60 mld dolarów, a najwiekszą siłą marki okazały się (tradycyjnie) smartfony. Amerykański potwierdził też, że premiera iPhone'a 12 opóźni się o kilka tygodni.
Zobacz wideo Nawet Apple się myli. Oto największe wpadki giganta

Pandemia koronawirusa dała się mocno we znaki również producentom z branży technologicznej. Wygląda jednak na to, że największe przedsiębiorstwa zdążyły już nadrobić straty, a nawet zanotować zyski. Tak jest w przypadku Apple, które podało własnie swoje wyniki finansowe za trzeci kwartał roku fiskalnego (czyli drugi kwartał 2020 roku). 

Historyczny wynik Apple w ostatnim kwartale

Przychód firmy w tym okresie wyniósł 59,7 mld dolarów, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Apple tym samym pobił również oczekiwania analityków, którzy szacowali przychód firmy na kwotę 52,4 mld dolarów. Jednocześnie zanotował najlepszy wynik w tym okresie w historii.

W największej części za dobre wyniki odpowiada sprzedaż iPhone'ów. Pomimo konieczności zamknięcia m.in. fabryk i puntów sprzedaży, przychód ze sprzedaży smartfonów Apple wzrósł w ostatnim kwartale. Od kwietnia do czerwca wyniósł 26,4 mld dolarów, podczas gdy oczekiwania analityków mówiły o 21,3 mld dolarów.

Drugim najbardziej dochodowym biznesem dla Apple były usługi, takie jak Apple Music, iCloud czy App Store. Przychód z nich osiągnął 13,2 mld dolarów (w podobnym okresie poprzedniego roku było to 11,5 mld dolarów). Przychody z komputerów Mac, tabletów iPad ukształtowały się z kolei na poziomie odpowiednio 7,1 mld i 6,6 mld dolarów. W obu przypadkach wyniki były lepsze rok do roku. Przychód ze sprzedaży zegarków Apple Watch i słuchawek AirPods wyniósł z kolei 6,5 mld dolarów.

Apple potwierdza opóźnienie iPhone'a 12

Apple przy okazji potwierdził też informacje, które krążą po sieci od wielu miesięcy: nie zdąży uporać się z przygotowaniami do premiery kolejnych iPhone'ów do września. Jak donosi Bloomberg, dyrektor finansowy Apple podczas telekonferencji potwierdził, że nowe smartfony pojawią się kilka tygodni później niż zwykle.

Najprawdopodobniej więc iPhone'y 12 - które już dziś zapowiadane są nieoficjalnie jako najlepsze od lat - zostaną pokazane dopiero w październiku. Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, iPhone 12 będzie dostępny w aż czterech wersjach różniących się m.in wielkością ekranu.

Więcej o: