Galaxy Fold 2 zapowiedziany. Poskłada konkurencję? Samsung naprawił największe wady poprzednika

Bartłomiej Pawlak
Samsung zapowiedział właśnie nową generację swojego topowego składanego smartfona - Galaxy Fold 2. Jest znacznie lepiej, bo Koreańczycy obiecali poprawić wszystkie największe wady poprzednika. Największą zmianą, nowe lepsze i większe ekrany.

Samsung Galaxy Fold był jednym z najbardziej wyczekiwanych smartfonów ostatnich lat. Miał przynieść rewolucję - w jednym urządzeniu zamknąć niezwykłą mobilność, jaką dają smartfony oraz potężną przestrzeń roboczą, którą zapewniają tablety.

Wprowadzenie Galaxy Folda do sprzedaży okazało się jednak niezwykle kłopotliwe, a sam telefon nie był do końca przemyślany. Nie wyglądał zbyt atrakcyjnie, miał zdecydowanie za mały ekran zewnętrzny, a jego panel wewnętrzny był wyjątkowo podatny na zarysowania. Teraz Samsung zapowiedział drugą generację Galaxy Folda i obiecuje, że nowa wersja będzie lepsza.

Zobacz wideo Galaxy Folda pierwszej generacji możecie zobaczyć na poniższym wideo:

Nowy Galaxy Fold 2 już oficjalnie

I faktycznie zmiany widać już na pierwszy rzut oka. Na zewnętrznej ściance smartfonu pojawił się znacznie większy ekran AMOLED o przekątnej 6,2 cala. Co więcej został on pociągnięty od krawędzi do krawędzi, dlatego Fold 2 wygląda o niebo lepiej od poprzednika. Naprawiono tym samym jedną z największych, bo przestrzeni roboczej w trybie smartfonu powinno być tym razem pod dostatkiem (dla porównania pierwszy Fold miał ekran zewnętrzny o przekątnej 4,6 cala).

Zdecydowanie większy jest również wewnętrzny ("tabletowy") wyświetlacz Dynamic AMOLED. Tym razem ma on 7,6 cala (vs. 7,3 cala w poprzedniku) i został pozbawiony bardzo denerwującego wycięcia w ekranie, które było obecne u poprzednika. Przedni aparat (w obu ekranach) znalazł się z niewielkim otworze, który nie powinno drażnić tak bardzo.

 

Co więcej, Samsung wykonał warstwę ochronną panelu z materiału, który nazywa "Ultra Thin Glass". Nie jest to tradycyjne szkło, ale materiał, który znamy już ze smartfona Galaxy Z Filp. Ekran w Galaxy Fold 2 wciąż będzie zatem podatny na zarysowania, jednak zmiana na plus powinna być bardzo znacząca. Warto wspomnieć też o obecności odświeżania na poziomie 120 Hz, czego zabrakło w (i tak bardzo drogim) Galaxy Note 20.

Nie wszystko jeszcze wiadomo

W pozostałych kwestiach raczej niewiele się zmieniło. Design telefonu poprawiono głównie za sprawą zmniejszenia ramek wokół wyświetlacza zewnętrznego (zmiana jest wręcz kolosalna na korzyść Folda 2). Plecki urządzenia mocno nawiązują z kolei do nowego Galaxy Note 20 Ultra.

Samsung Galaxy Fold 2Samsung Galaxy Fold 2 fot. Samsung

Niestety Samsung na razie nie chciał zdradzić jeszcze wszystkich szczegółów na temat nowego składanego telefonu. Wiadomo jedynie, że specyfikacja techniczna urządzenia ma zostać oczywiście unowocześniona względem poprzednika.

Spodziewać można się procesora Snapdragon 865 Plus (w Europie może to być prawdopodobnie Exynos 990) oraz trzech aparatów głównych, prawdopodobnie podobnych do tych z nowych Note'ów. Galaxy Fold 2 ma być też nieco cieńszy od poprzednika, co zdecydowanie cieszy.

Wszystkie szczegóły na temat składanego telefonu (oraz prawdopodobnie cenę) Samsung ma zdradzić na oddzielnym wydarzeniu 1 września 2020 roku.

Czytaj też: Samsung Galaxy Note 20 i 20 Ultra oficjalnie. Ceny zwalają z nóg [PIERWSZE WRAŻENIA]

Więcej o: