iPhone 12 trafi do sklepów z opóźnieniem. Apple szykuje premierę w październiku

Jesienią Apple planuje kolejną produktową ofensywę - wynika z doniesień wiarygodnego źródła. We wrześniu firma z Cupertino pokaże nowe iPady i zegarek iWatch. Z kolei w paźdzerniku - na specjalnym pokazie - zobaczymy iPhone'a 12.
Zobacz wideo

O możliwym opóźnieniu premiery nowego iPhone'a pisaliśmy już kilkakrotnie. Jego powodem ma być trwająca od miesięcy pandemia COVID-19. Spowodowała one problemy w łańcuchu dostaw - zarówno dla samego Apple, jak i partnerów dostarczających firmie kluczowe podzespoły. 

Z informacji, którymi na swoim Twitterze podzielił się Jon Prosser, rynkowy analityk i jedno z lepiej poinformowanych źródeł w branży, wynika, że Apple ma gotowy harmonogram premier urządzeń i nie zostaną one zaprezentowane jednocześnie, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach.

Prosser sugeruje, że 7 września Apple  zaprezentuje nowego Apple Watcha oraz iPady. Nie stanie się to jednak na scenie Steve Jobs Theater. Firma z Cupertino ograniczy się jedynie do informacji prasowej rozesłanej mediom. Apple ma już na koncie tego rodzaju "ciche premiery". Można tu wspomnieć choćby o 9,7-calowym iPadzie oraz kilku innych urządzeniach.

Jon Prosser: Premiera nowego iPhone'a 12 października

Na iPhone'a 12 poczekamy nieco dłużej. Z informacji Prossera wynika, że jego prezentacja jest zaplanowana na 12 października. Tym razem będzie to jednak pełnoprawny "Apple Special Event", choć wciąż nie wiadomo czy z udziałem dziennikarzy, czy w formule online.

Podczas konferencji Apple ma zaprezentować cztery modele iPhone'a 12:

  • 5,4-calowy iPhone 12 z ekranem OLED i podwójnym aparatem;
  • 6,1-calowy iPhone 12 Max z ekranem OLED i podwójnym aparatem;
  • 6,1-calowy iPhone 12 Pro z ekranem OLED i potrójnym aparatem;
  • 6,7-calowy iPhone 12 Pro Max z ekranem OLED i potrójnym aparatem.

Prosser sugeruje, że przedsprzedaż dwóch pierwszych modeli rozpocznie się 12 października, a urządzenia trafią do sprzedaży 19 października. Osoby zainteresowane modelami "Pro" będą  musiały uzbroić się w cierpliwość. Ich przedsprzedaż ma bowiem rozpocząć się dopiero w listopadzie. Kiedy dokładnie? To wciąż pozostaje zagadką.

Render iPhone'a 12Szykuje się najlepszy iPhone od lat? Oto wszystko, co wiemy na temat iPhone'a 12

iPhone 12 - co wiemy o nowych smartfonach Apple?

Wszystkie cztery telefony mają zostać wyposażone w organiczną matrycę OLED, co oznacza, że Apple ostatecznie rezygnuje z ekranów LCD w swoich smartfonach. Modele "Pro" zostaną wyposażone w ekrany z technologią ProMotion i odświeżaniem 120 Hz. 

Wiele wskazuje na to, że iPhone 12 wyglądem nawiązywać będzie do kultowego iPhone'a 4 i zerwie  z bardziej "zaokrągloną" stylistką, którą zapoczątkował iPhone 6. W sieci pojawiły się już rendery, które pokazują przewidywany wygląd nowego iPhone'a.

iPhone 12 ma zostać wyposażony w wykonany w technologii 5 nm układ A14, za którego produkcję odpowiada firma TSMC. Jeśli chodzi o RAM, to iPhone 12 i 12 Max otrzymają 4 GB, a iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - 6 GB. Dwa tańsze warianty będą również dysponować 128 GB lub 256 GB pamięci na dane, a w droższych modelach pojawi się opcja z 512 GB.

Większość ekspertów jest zgodna, że każdy z tegorocznych modeli otrzyma wsparcie dla sieci 5G. Kolejni operatorzy komórkowi (również w Polsce) uruchamiają swoje nadajniki 5G. Można więc spodziewać się, że w ciągu 2-3 najbliższych lat stanie się ona obowiązującym standardem.