iPhone 12 jednak opóźniony? Apple ma kłopoty przez pandemię COVID-19

Opóźnienie premiery iPhone'a 12 wydaje się coraz bardziej prawdopodobne. Z doniesień serwisu Macotakara wynika, że wersja smartfona z modemem LTE trafi do sprzedaży w październiku, a na wariant z 5G poczekamy nawet do listopada.
Zobacz wideo

Zgodnie z wieloletnią tradycją, premiera iPhone'ów odbywa się zazwyczaj w pierwszej połowie września W tym roku tradycja ta może jednak zostać złamana, a to za sprawą trwającej od miesięcy pandemii COVID-19. Spowodowała one poważne problemy w łańcuchu dostaw - zarówno dla samego Apple, jak i partnerów dostarczających firmie kluczowe podzespoły.

Kolejne źródło, które potwierdza prawdopodobne przesunięcie debiutu iPhone'a 12, to japoński serwis Macotakara. Z jego informacji wynika, że konferencja na, na której Apple zaprezentuje nowy smartfon odbędzie się w październiku. Na półki sklepowe telefon trafi jednak później.

Macotakara sugeruje, że sprzedaż wersji iPhone'a 12 z modemem LTE rozpocznie się pod koniec października. Z kolei iPhone ze wsparciem dla sieci 5G trafi do sklepów w listopadzie. Warto przypomnieć, że podobna sytuacja miała już miejsce np. dwa lata temu w przypadku iPhone'a XS oraz iPhone'a XS, które również nie trafiły do sprzedaży jednocześnie. 

iPhone 12 - renderiPhone 12 - render svetapple.sk

Szykuje się najlepszy iPhone od lat?

Z doniesień serwisu MacRumors wynika, że iPhone 12 będzie dostępny w czterech wariantach:

  • 5,4-calowy iPhone 12 z ekranem OLED i podwójnym aparatem;
  • 6,1-calowy iPhone 12 Max z ekranem OLED i podwójnym aparatem;
  • 6,1-calowy iPhone 12 Pro z ekranem OLED i potrójnym aparatem;
  • 6,7-calowy iPhone 12 Pro Max z ekranem OLED i potrójnym aparatem.

Wszystkie cztery telefony mają zostać wyposażone w organiczną matrycę OLED, co oznacza, że Apple ostatecznie rezygnuje z ekranów LCD w swoich smartfonach. Modele "Pro" zostaną wyposażone w ekrany z technologią ProMotion i odświeżaniem 120 Hz. 

Wiele wskazuje na to, że iPhone 12 wyglądem nawiązywać będzie do kultowego iPhone'a 4 i zerwie  z bardziej "zaokrągloną" stylistką, którą zapoczątkował iPhone 6. W sieci pojawiły się już rendery, które pokazują przewidywany wygląd nowego iPhone'a.

iPhone 12 ma zostać wyposażony w wykonany w technologii 5 nm układ A14, za którego produkcję odpowiada firma TSMC. Jeśli chodzi o RAM, to iPhone 12 i 12 Max otrzymają 4 GB, a iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - 6 GB. Dwa tańsze warianty będą również dysponować 128 GB lub 256 GB pamięci na dane, a w droższych modelach pojawi się opcja z 512 GB.

Większość ekspertów jest zgodna, że każdy z tegorocznych modeli otrzyma wsparcie dla sieci 5G. Kolejni operatorzy komórkowi (również w Polsce) uruchamiają swoje nadajniki 5G. Można więc spodziewać się, że w ciągu 2-3 najbliższych lat stanie się ona obowiązującym standardem.