Apple przez przypadek zatwierdziło złośliwą aplikację dla komputerów z macOS

Apple zaliczyło dość poważną wpadkę. Firma zaakceptowała złośliwą aplikację podszywającą się pod Adobe Flash Player. Zagrożenie wykrył badacz ds. cyberbezpieczeństwa. Na szczęście firma już wycofała fałszywy program.
Zobacz wideo Nawet Apple się myli. Oto największe wpadki giganta

Apple znane jest z bardzo rygorystycznych zasad, które muszą spełnić deweloperzy, aby opublikować własną aplikację w sklepie z aplikacjami dla własnych smartfonów lub komputerów. Producent programu jest starannie weryfikowany, ale nawet i w takim przypadku wpadki się zdarzają.

Złośliwa aplikacja dla macOS przepuszczona

Jak wynika z nowego raportu badacza ds. cyberbezpieczeństwa Patricka Wardle, Apple omyłkowo zaakceptowało fałszywą aplikację udającą instalator wtyczki Adobe Flash Player. Złośliwy program uzyskał zezwolenie do instalacji na komputerach Apple. Użytkownicy sprzętu z macOS zazwyczaj są narażeni na cyberataki w zdecydowanie mniejszym stopni niż użytkownicy innych systemów operacyjnych, właśnie dlatego, że Apple pilnuje, aby nie przedostały się do nich złośliwe programy.

Tymczasem w aplikacja, która została przez Apple zatwierdzona w rzeczywistości zawierała złośliwe oprogramowanie nazwane Shlayer. Jak wynika z raportu firmy Kaspersky z 2019 roku, to jedno z najpowszechniejszych zagrożeń dla komputerów Mac.

Na szczęście po wykryciu problemu Wardle skontaktował się z Apple, aby powiadomić o niebezpieczeństwie. Amerykański gigant oczywiście wycofał fałszywą aplikację oraz cofnął deweloperowi za nią odpowiedzialnemu certyfikację. 

Więcej o: