Siedmiopiętrowy robot został wprawiony w ruch. Gundam klęka, chodzi i macha [WIDEO]

Gundam ponownie został wprawiony w ruch. Zakres jego umiejętności znacznie się jednak poprawił. Siedmiopiętrowy robot jest w stanie chodzić, klękać czy machać rękoma. Otwarcie wystawy The Gundam Factory w Yokohamie przesunięto jednak przez koronawirusa.

Kultura japońska od dziesięcioleci zafascynowana jest mangą i anime, ichniejszymi komiksami oraz kreskówkami. Jednym z ważnych motywów są mechy - duże, wręcz olbrzymie humanoidalne roboty sterowane przez człowieka. Jednym z najważniejszych dzieł eksplorujących tę tematyką jest seria Gundam, która rozpoczęła swój żywot 1979 roku. Nieco ponad 50 lat później fantazje powoli udaje się wprowadzić w życie.

Gundam się rusza. 18-metrowy robot chodzi, klęka i macha

Gundam to niewątpliwie kultowa seria. Najlepszym dowodem na to są plany otwarcia The Gundam Factory w Yokohamie. Realizowany od paru lat projekt zakłada stworzenie robota wielkości tych znanych z anime, będącego w stanie się poruszać. W dużej mierze ten cel został już zrealizowany. Odwzorowany model RX-78-2 został pokazany ostatnio na początku lipca, ale jego zakres ruchów nie był tak duży jak obecnie. Kilka miesięcy prac sprawiło, że Gundam wygląda znacznie bardziej spektakularnie - jest w stanie ruszać nogami udając, że chodzi, może unieść rękę i pomachać, jest nawet w stanie uklęknąć. Biorąc pod uwagę, że RX-78-2 ma 18 metrów wysokości (około siedmiu pięter), nie sposób nie zachwycić się kunsztem jego inżynierów. 

Ze względu na swoje rozmiary Gundam jest raczej powolny, dlatego też jego ruchy na powyższym materiale pokazywane są w przyśpieszeniu.

Gundam Yokohama Factory zostanie otwarta w ciągu roku

Na stronie Gundam Factory można się dowiedzieć, że otwarcie kompleksu zostało znów przełożone. Początkowo pierwszy specjalny pokaz miał się odbyć w lipcu, lecz ze względu na koronawirusa przełożono go na październik. Pandemia jednak nie ustępuję, więc w trosce o zdrowie pracowników i gości, otwarcie Gundam Factory odłożono na nieokreślony termin. Na stronie widnieje jednak informacja, że nastąpi ono w ciągu roku.

Gundam Factory to nie tylko hołd dla kultowej serii, ale także projekt, który ma przyczynić się do rozwoju robotyki. GGC Research rozwinęło platformę do tworzenia robotów, która pozwala zaangażować się w projekt młodzieży z całego świata. 

Więcej o: