PlayStation 5. Jak przenieść dane z PS4 na PS5?

Premiera PlayStation 5 już za nami. To pierwsza konsola Sony, która realnie dostała wsteczną kompatybilność i można na niej uruchomić gry z poprzedniej generacji. Jak przenieść dane z PS4 na PS5?

19 listopada PlayStation 5 zadebiutowało w Europie, a więc także w Polsce. Nie była to gładka premiera, ponieważ wiele osób nie otrzymało swojej konsoli. Nasza redakcja dostała ją na testy jeszcze przed debiutem, a nasze wrażenia możecie przeczytać TUTAJ. 

PS5 PlayStation 5 wyprzedane w moment. Do akcji wkroczyli handlarze

PS5 ze wsteczną kompatybilnością

Sony nigdy nie potrafiło sprawić, by gry z poprzedniej generacji działały na ich nowych konsolach. Inną kwestią jest to, czy by im się w ogóle to opłacało. Blisko uzyskania takiej możliwości było PS3, którego jedna z wersji 60 GB uzyskała wsteczną kompatybilność, lecz szybko zniknęła ze sprzedaży. Przy PS4 mogliśmy tylko pomarzyć o odpaleniu płyt z grami z PS3. Nic więc dziwnego, że z nieufnością słuchaliśmy zapowiedzi o wstecznej kompatybilności przy PS5.

Zobacz wideo Sony i Microsoft ruszają na wojnę. PS5 i Xbox Series X to inna wizja przyszłości gier

Sony tym razem jednak dotrzymało obietnicy. Nie jest to poziom Xboxa, na którym działają gry z każdej generacji, ale można przynajmniej uruchomić produkcje z PS4. Jeśli już to zrobiliśmy, to z pewnością chcecie przenieść zapisy gry i inne dane na PS5. Można to zrobić na kilka sposobów. UWAGA! Przenieś najpierw dane, a potem uruchamiaj gry z PS4 we wstecznej kompatybilności, inaczej nie przeniesiesz swoich zapisów. 

Jak przenieść dane z PS4 na PS5?

Dane można przenieść podczas pierwszego uruchomienia konsoli, wystarczy postępować za instrukcjami. Wiele osób pomija jednak ten etap, by móc jak najszybciej uruchomić konsolę i zacząć się nią cieszyć. Jeśli do nich należycie i macie abonament PlayStation Plus, to znów zadanie będzie dość łatwe. Wystarczy zalogować się na swoje konto PlayStation, a dane przeniosą się same. 

Sony PlayStation 5 Zdjęcia pudełek od PlayStation 5 w sieci. Konsole wyjątkowo duże

Kolejna opcja, dla osób bez abonamentu PS4, to zgranie danych na dysk zewnętrzny, np. pendrive i ręczne skopiowanie ich na PS4. W XXI wieku, to metoda niemal prymitywna, ale równie skuteczna jak inne. W ustawieniach wybieramy  [Zarządzanie zapisanymi danymi aplikacji] > [Zapisane dane w pamięci masowej systemu] i stamtąd kopiujemy zapisy. Następnie przenosimy je w ten sam sposób do PS5. 

Łatwiejsza jest jednak metoda połączenia konsol przez internet lub kabel sieciowy. Należy obie konsole podłączyć do tej samej sieci WiFi, można też połączyć je wspominanym kablem LAN. Gdy to zrobimy, możemy rozpocząć przenoszenie danych:

  1. Wybieramy Gry i Multimedia, następnie Ustawienia, a w nich System.
  2. Znajdujemy opcję Oprogramowanie systemowe i następnie klikamy w Przenoszenie danych.
  3. Włączamy PS4.
  4. Na PS5 postępujemy zgodnie z instrukcjami na ekranie i wybieramy dwukrotnie Kontynuuj.
  5. Po wyszukiwaniu konsoli wybieramy z listy nasze PS4 (zapewne jedynie dostępne).
  6. Po przebrnięciu przez ekrany z informacji możemy wybrać dane do przeniesienia. Najpierw zapisy, a po kliknięciu Dalej wybieramy gry i aplikacje. Ponownie wciskamy Dalej.
  7. Wybieramy Rozpocznij przenoszenie.

I tyle. Teraz nasze konsole rozpoczną proces przenoszenia danych. PS5 nie będzie w pełni gotowe do użytku tylko na czas przenoszenia zapisów rozgrywki. Przenoszenie gier i aplikacji odbywa się w tle i nie wpływa na funkcjonalność konsoli. 

Więcej o: