PlayStation 5 wyprzedane w moment. Niektórzy wyczuli okazję i oferują konsole w absurdalnych cenach

Bartłomiej Pawlak
PlayStation 5 trafiło w czwartek do oficjalnej sprzedaży w Polsce. Dokładnie o godzinie 10 sklepy rozpoczęły przyjmowanie zamówień, jednak wszystkie dostępne konsole rozeszły się w moment. Do akcji ponownie wkroczyli handlarze, którzy teraz próbują sprzedać PS5 z nawet kilkukrotną przebitką.
Zobacz wideo PlayStation czy Xbox? Zwycięzca jest inny. Oto najlepsze konsole w historii

Można śmiało powiedzieć, że PlayStation 5 plasuje się w czołówce najbardziej wyczekiwanych tech produktów tego roku. Przecieki na temat nowej konsoli od Sony pojawiały się od bardzo dawna, a im bliżej premiery, tym atmosfera była gorętsza. PS5 trafiło do przedsprzedaży we wrześniu i równie szybko zostało z niej wycofane. Problemem okazał się wysoki popyt, który zdecydowanie przewyższył podaż. Eksperci szacowali wtedy, że szanse na zakup konsoli w dniu premiery są minimalne i - jak się dziś okazało - nie pomylili się.

PlayStation 5 już w sprzedaży. Ale i tak go nie kupisz

Oficjalna sprzedaż PS5 wystartowała w czwartek (19 listopada) dokładnie o godz. 10:00. Zaskoczenia nie było - wszystkie dostępne konsole rozeszły się w mgnieniu oka. Ci, którzy zdążyli zakupić swój egzemplarz, mogą uważać się za prawdziwych szczęściarzy. Ci, którzy nie zdążyli, zapewne zajrzeli już na Allegro, bo w sklepach z elektroniką trudno o choć jedną dostępną konsolę.

Tymczasem na portalach aukcyjnych nowych konsol od Sony jest pod dostatkiem. Wygląda na to, że gracze i fani PlayStation rywalizowali nie tylko ze sobą, ale również w specjalizującymi się w takich "akcjach" handlarzami. Na Allegro znajdziemy bowiem pełno ofert, których właściciele chcą się pozbyć świeżo kupionej konsoli jeszcze w dniu premiery (często sami jeszcze jej nie mają). Najpewniej ich celem wcale nie było wcielenie się w człowieka-pająka w nowym Spider Man: Miles Morales lub jednego z trzech bohaterów GTA V (niestety na tę grę na PS5 będziemy musieli poczekać do przyszłego roku), ale łatwy i szybki zarobek.

PlayStation 5 na platformach aukcyjnych z ogromną przebitką w ceniePlayStation 5 na platformach aukcyjnych z ogromną przebitką w cenie fot. zrzut ekranu ze strony Allegro

Sugerują to również ceny owych konsol na Allegro. Większość ofert oscyluje w okolicach 5 lub 6 tys. zł za sztukę. Zdarzają się również prawdziwe "okazje". Znaleźliśmy kilka ofert w cenach od ok. 3000 do 4000 zł. Najtańsze PlayStation 5 w edycji standardowej, jakie na Allegro udało nam się wyszukać kosztuje 2900 zł (pomijając licytacje, bo tam cena może jeszcze wzrosnąć). Najdroższe? 200 tys. zł (ale w takich przypadkach sprzedawca liczy raczej na wypozycjonowanie oferty niż sprzedaż).

Rozstrzał cenowy jest bardzo duży, jednak celem handlarzy za każdym razem jest łatwy i szybki (ale duży) zarobek kosztem gracza. Oficjalne "sklepowe" ceny PlayStation 5 wynoszą bowiem 1849 zł za wersję Digital Edition i 2299 zł w konfiguracji w fizycznym napędem. Większość handlarzy próbuje zatem zarobić nawet kilka tysięcy złotych na jednej konsoli. 

PlayStation 5 na platformach aukcyjnych z ogromną przebitką w ceniePlayStation 5 na platformach aukcyjnych z ogromną przebitką w cenie fot. zrzut ekranu ze strony Allegro

Co poszło nie tak?

Efekt? Wściekli gracze. Część z nich liczyła na zakup PlayStation 5 w dniu premiery (i otrzymanie przesyłki niedługo później). Większości z nich zapewne nie uśmiecha się przepłacać dwu lub trzykrotnie za produkt, który powinien kosztować 1850 - 2300 zł.

Z jednej strony sytuacja spowodowana jest mocno ograniczoną dostępnością konsol na całym świecie. Z drugiej strony to również efekt braku ograniczenia maksymalnej liczby zamawianych w przedsprzedaży konsol (w przypadku części sklepów) do jednego egzemplarza. Gwoli ścisłości - takie problemy występują jednak nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Zagraniczne platformy aukcyjne również zostały zalane tysiącami niespecjalnie uczciwych ofert.

Kiedy zatem nowe konsole od Sony pojawią się ponownie w sklepach? Trudno powiedzieć. Jak donosi Komputerswiat.pl, część sprzedawców szacuje, że kolejna partia PS5 trafi do nich dopiero pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

Więcej o: