CES 2021: TCL zaprezentował 17-calowy tablet ze zwijanym ekranem. Wygląda kosmicznie

TCl podczas targów CES 2021 zaprezentowało tablet wyposażony w ekran o przekątnej 17 cali. Dzięki zastosowaniu elastycznego panelu OLED, wyświetlacz można zwinąć w rulon i zmniejszyć tym samym rozmiary tabletu.
Zobacz wideo Samsung Galaxy Z Fold 2 to futurystyczny gadżet dla nielicznych. Kosztuje fortunę

Obecnie najczęściej spotykane tablety są wyposażone w ekrany o przekątnych ok. 10 cali. To może zmienić się w przyszłości za sprawą wykorzystania elastycznych wyświetlaczy OLED. TCL podczas targów CES 2021, które w tym roku odbywają się wirtualnie, pokazało wyjątkowy prototyp tabletu z wyświetlaczem o przekątnej aż 17 cali. 

TCL prezentuje prototyp elastycznego tabletu

Zaprezentowany właśnie model nazywa się TCL CS0T i ma bez większego problemu zmieści się w każdym plecaku. I to pomimo wykorzystania ekranu o przekątnej podobnej do tych stosowanych w dużych laptopach.

Tablet TCL z rozwijanym ekranem 17 cali (CES 2021)Tablet TCL z rozwijanym ekranem 17 cali (CES 2021) fot. materiały prasowe TCL

TCL postawiło tu na elastyczny panel OLED własnej produkcji, który po zakończeniu pracy chowa się w obudowie. A właściwie zwija podobnie, jak rolkę papirusu. Zwinięty będzie wyglądem przypominał smartfona), a większa część ekranu będzie chroniona przed czynnikami zewnętrznymi wewnątrz obudowy. Po rozwinięciu urządzenie zamieni się w tablet (nie wyjaśniono, czy będzie można skorzystać tylko z części ekranu, czy konieczne jest rozwijanie całego panelu OLED).

Niestety prowadzący konferencję TCL bardzo oszczędnie wypowiadał się na temat prototypu, dlatego wciąż wiemy o nim bardzo niewiele. Firma pochwaliła się jedynie, że ekran ma "mieć pokrycie 100 proc. gamy kolorów" (nie sprecyzowano, co dokładnie to oznacza). Zdaniem firmy, panel OLED od TCL ma być 20 proc. tańszy w produkcji od "większości tradycyjnych ekranów".

 

Zaprezentowany właśnie tablet TCL to na razie jedynie prototyp, dlatego nie wiadomo czy (i kiedy) trafi w ogóle do sprzedaży. Urządzenie pokazuje jednak jeden z kierunków, w którym może pójść - ciesząca się ostatnio nieco mniejszą popularnością - branża tabletów. W segmencie smartfonów (a także telewizorów) już teraz wykorzystuje się elastyczne ekrany do zmniejszenia rozmiarów urządzenia (a zwiększenia przestrzeni roboczej). 

Przy okazji warto wspomnieć, że tegoroczne targi CES niemal zdominowały urządzenia wykorzystujące nowatorskie ekrany OLED. LG zaprezentowało m.in. transparentny telewizor OLED do domowego użytku czy monitor dla graczy z regulacją stopnia zakrzywienia.

Więcej na temat nowości z targów CES 2021 możecie znaleźć w TYM miejscu.

Więcej o: