CES 2021: Samsung zaprezentował robota, który przyniesie ci piwo i załaduje zmywarkę

Samsung na targach CES 2021 zaprezentował robota, który "staje się przedłużeniem" użytkownika. Samsung Bot Handy naleje wina, przyniesie piwo czy włoży naczynia do zmywarki. Innymi słowy - wykona wszystkie czynności domowe, na które sami nie mamy ochoty.
Zobacz wideo Robot bezpiecznie wylądował ogromnym boeingiem. W przyszłości ma zająć miejsce drugiego pilota

Samsung rozpoczął targi CES 2021 od konferencji "Better Normal for All", na której zaprezentowano kilka nowości przydatnych w inteligentnym domu. Jednym z nich jest robot Samsung Bot Handy. To maszyna, która naleje wina czy zadba o porządek w kuchni i salonie.

Samsung zaprezentował robota Samsung Bot HandySamsung zaprezentował robota Samsung Bot Handy fot. Samsung

Jednoręki robot pomocnikiem w domu

Bot Handy to wysoki, ale stosunkowo smukły robot, który może sprawnie przemieszczać się po płaskich powierzchniach w domu. W górnej części został wyposażony w ekran wyświetlający ikony oczu, które zmieniają się w zależności od sytuacji. Ma także jedno ramię zakończone chwytakiem, którym może poruszać w dowolnym kierunku. Swoją konstrukcją mogą przypominać ludzką rękę.

Robot został wyposażony w system kamer, dzięki którym - przy wsparciu sztucznej inteligencji - Bot Handy może rozpoznawać poszczególne przedmioty. Oprogramowanie ma dokładnie określać ich kształt i fakturę, aby robot mógł je odpowiednio chwycić (nie niszcząc ich).

 

Prowadzący konferencję Sebastian Seung (szef Samsung Research) stwierdził, że Bot Handy powinien przydać się "w każdym miejscu domu, gdzie możesz potrzebować dodatkowej ręki". Ma być codziennym pomocnikiem, który przygotuje i przyniesie właścicielowi coś do picia, posprząta porozrzucane po mieszkaniu ubrania lub rozpakuje zakupy. Zadba też o wygląd kuchni, wkładając naczynia do zmywarki lub kwiaty do wazonu.

Niestety Samsung nie zdradził żadnych szczegółów na temat funkcjonowania robota. Nie wiemy więc, jak długo miałby działać na baterii i w jaki sposób miałoby wyglądać sterowanie lub komunikacja z Botem Handy. Co najważniejsze, koreański producent nie wspomniał nic na temat tego, kiedy robot miałby trafić do sprzedaży (jeśli w ogóle) oraz ile będzie kosztował.

Samsung zaprezentował robota Samsung Bot HandySamsung zaprezentował robota Samsung Bot Handy fot. Samsung

Warto wspomnieć, że to nie pierwsze podejście Samsunga do inteligentnych robotów pomagających w domu. Wraz z Botem Handy pokazano poprawioną wersję urządzenia Bot Care, które zapowiedziano w 2019 roku. Robot ten potrafi przewidzieć potrzeby użytkownika i śledzić jego kalendarz, przypominając o przerwie w pracy czy zbliżającym się spotkaniu. Zgodnie z ostatnim trendem, Bot Care może rozłożyć wbudowany ekran, umożliwiając wzięcie udziału w wideokonferencji.

Podczas targów CES 2020 Samsung zaprezentował również robota Ballie, który ma rozumieć potrzeby domowników, zaopiekować się mieszkaniem podczas ich nieobecności, a nawet... pocieszyć psa, gdy ten zostanie sam w domu. Podobnie, jak w przypadku tegorocznych robotów Handy i Care, wciąż nie wiadomo czy Ballie (i jeśli tak to kiedy) trafi do sprzedaży.

---

Więcej na temat nowości z targów CES 2021 możecie znaleźć w TYM miejscu.

Więcej o: