CES 2021: Samsung prezentuje telewizory Neo QLED. Są nowe funkcje dla graczy

Podczas wirtualnej konferencji First Look poprzedzającej targi CES 2021 Samsung pokazał telewizory z serii Neo QLED z technologią Quantum Mini LED. Urządzenia wyróżniają się funkcjami, które zdecydowanie przypadną do gustu graczom.

Na flagową serię telewizorów Neo QLED składają się dwa modele - Samsung QN900A (8K) i Samsung QN90A (4K). Obydwa urządzenia wyposażone zostały w podświetlenie Quantum Mini LED, za którego obsługę odpowiada technologia Quantum Matrix.

Zobacz wideo Samsung Galaxy Z Fold 2 to futurystyczny gadżet dla nielicznych. Kosztuje fortunę

Czym wyróżniają się nowe diody na tle dotychczasowych rozwiązań? Jak wyjaśnia firma, Quantum Mini LED mierzy zaledwie 1/40 wysokości zwykłej diody LED. Zamiast soczewki do rozpraszania światła i zestawu do mocowania diod znajdziemy tu cieniutkie mikrowarstwy wypełnione wieloma diodami.

Technologia Quantum Matrix pozwala z kolei na bardzo precyzyjne sterowanie gęsto rozmieszczonymi diodami, zapobiegając efektowi rozmazania (blooming). W Neo QLED zastosowano również wydajny procesor Neo Quantum ze wzmocnionymi możliwościami upscalingu obrazu.

Neo QLED 8K z Infinity One Design

W swoim flagowym telewizorze na rok 2021 Samsung postawił na minimalistyczny design. To niemal bezbramkowe urządzenie, w którym ekran pokrywa praktycznie cały przedni panel. Do telewizora możemy zamocować moduł Slim One Connect, który pozwoli nam ukryć wszystkie kable i przewody.

HDMI 2.1., Ultrawide 32:9 i NVIDIA G-Sync

W ubiegłym roku swoją premierę miały konsole PlayStation 5 i Xbox One. Nie dziwi więc fakt, że nowe telewizory Samsunga mocno stawiają na funkcje dla graczy. Obydwa modele Neo QLED dysponują oczywiście portem HDMI 2.1., który pozwoli wykorzystać potencjał konsol nowych generacji.

To jednak nie wszystko. Nowością jest również wsparcie dla technologii NVIDIA G-Sync, która dołącza do obecnego w ekranach Samsunga AMD FreeSync. Obydwa rozwiązania poprawiają synchronizację częstotliwości odświeżania ekranu z liczbą klatek na sekundę (FPS), upłynniając obraz.

Kolejna nowość, która z pewnością spodoba się graczom, to możliwość przełączania formatu obrazu w tryb Ultrawide 32:9 bądź 21:9. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie zastosowane w telewizorach.

Mnogość funkcji dla graczy w telewizorach Samsunga sprawiła, że Koreańczycy przygotowali specjalny interfejs Game Bar, który zbiera najważniejsze ustawienia w jednym miejscu. Game Bar pozwoli nam w łatwy sposób zmienić format obrazu czy też sprawdzić liczbę wyświetlanych klatek na sekundę (FPS).

Więcej o: