Kawiarka - prosty sposób na dobrą kawę. Ile kosztuje i jak jej używać?

Kawiarki znane są smakoszom kawy na niemal całym świecie. Ten wywodzący się z Włoch produkt dostępny jest także w Polsce i to w całkiem przystępnych cenach. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Dla kogo kawiarki będą najlepsze?

Kawiarki to tradycyjne urządzenia do parzenia aromatycznej kawy. Zaprojektowana i stworzona we Włoszech w 1933 roku przez włoskiego inżyniera Alfonso Bialetti, trafiła do każdego zakątka świata, gdzie kawa jest cenionym napojem. Umiejętne używanie kafetiery, inaczej zwanej również makinetką, pozwala uzyskać doskonały, aromatyczny napar - espresso - który spożywa się solo, bez żadnych dodatków. Można je także wykorzystać jako bazę do modnych ostatnio kaw mlecznych, takich jak: cappuccino, caffé latte czy latte macchiato. 

Jak używać kawiarki?

Pionierskie urządzenie do parzenia kawy - Moka Express - wyprodukowane zostało z aluminium. Był to, znany do dziś, charakterystyczny czajniczek z sitkiem i ośmiobocznym pojemnikiem na wodę. Aby przygotować w nim kawę, należy w pierwszej kolejności zmielić ziarna, następnie wsypać kawę do sitka i lekko ubić. Do dolnego pojemnika wlać odpowiednią ilość wody (tak, aby jej poziom nie przekroczył wysokości, na której znajduje się zaworek). Następnie na pojemnik z wodą nałożyć sitko i zamontować na górze czajniczek. Całość postawić na gazie i gotować powoli, aż cała woda przesączy się do górnego pojemnika. Parzenie odbywa się pod ciśnieniem i w przypadku małej kawiarki trwa około trzech minut od momentu zawrzenia wody. 

Dlaczego warto kupić kawiarkę elektryczną?Kawiarka czy french press? Niezbędne akcesoria w domu każdego kawosza!

Kawiarki Bialetti

Początkowo kawiarki Bialetti produkowane były na rynek lokalny. Jednak z czasem marka dokonała ekspansji, a zaawansowane działania marketingowe spowodowały, że dziś rozpoznawalna jest niemal na całym świecie i to nie tylko w kręgu baristów, ale wśród wszystkich wielbicieli kawy, którzy próbują sił w przygotowywaniu własnego, idealnego espresso w domowych warunkach. 

Tradycyjna kawiarka Bialetti miała kolor srebrny i była przeznaczona na kuchenki gazowe. Obecnie jednak na rynku mamy do czynienia z mnogością wzorów i kolorów produktów tej marki. Bez problemu znajdziemy też kawiarki przystosowane do używania na różnego typu płytach ceramicznych, a także na indukcji. Istnieją także modele elektryczne, które działają tak jak czajniki elektryczne - posiadają podkładkę, na której stawia się makinetkę i podpina do gniazdka.  

KawiarkaKawiarka - jaką wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć

Kawiarki - inne marki

Kolejnym włoskim producentem kawiarek jest G.A.T. Markę w 1986 roku założyli trzej bracia, którzy zapragnęli szerzyć włoską kulturę picia kawy na całym świecie. Produkują tradycyjne kawiarki w oryginalnych, designerskich kolorach oraz akcesoria do parzenia kawy.

Minimalistom powinny spodobać się natomiast kawiarki Stelton. Te czarne maleństwa ze stali nierdzewnej z charakterystyczną drewnianą rączką prezentują się naprawdę okazale.

Wiele różnych modeli, od klasycznych do nowoczesnych, znajdziesz też w szwedzkiej sieci sklepów DUKA. Marka często współpracuje z różnymi projektantami i co roku przygotowuje specjalną serię kawową FIKA.  

Kawiarki są szeroko dostępne w wielu sklepach, czy to internetowych czy stacjonarnych. Czasem można je znaleźć nawet w popularnych wielkich hipermarketach w bardzo okazyjnych cenach.

Kawiarki: cena

Cena kawiarki uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę w tej kwestii brana jest wielkość urządzenia - te najmniejsze, na trzy filiżanki espresso można nabyć już za niespełna 100 złotych. To dobra modele do codziennego użytku. Z kolei większe, dzięki którym jednorazowo przygotujemy od sześciu do dziesięciu porcji aromatycznego naparu, kosztują od 100 do 200 złotych. Na cenę ma także wpływ materiał, z jakiego wykonana jest kafetiera. Tańsze będą te z aluminium. Nieco więcej przyjdzie zapłacić za te wykonane ze stali nierdzewnej - są one jednak zdecydowanie trwalsze. 

Zobacz też: Ranking ekspresów do kawy. Dobrej kawy nie zapewni ładny wyświetlacz

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą w remoncie