Niemcy. W Ulm stanęły kapsuły dla bezdomnych jak z gry Cyberpunk 2077. Mają m.in. panele słoneczne

Niemieckie Ulm zainstalowało na ulicach kapsuły dla bezdomnych. Projekt wygląda niczym wyjęty wprost z gry Cyberpunk 2077. Kapsuły chronią przed zimnem i zapewniają schronienie co najmniej dwóm osobom.

Bezdomni nie zawsze chcą lub mogą udać się do schroniska, gdy przychodzi zima. Niektórzy się boją i uważają, że lepiej zostać na ulicy, inni nie mogą znieść braku własnej przestrzeni i prywatności, a jeszcze inni mają ze sobą zwierzęta. Alternatywę dla takich problemów przedstawiło niedawno niemieckie miasto Ulm. 

Zobacz wideo Fiński sposób na bezdomność: mieszkania zamiast schronisk

Niemcy. Futurystyczne kapsuły dla bezdomnych jak z gry Cyberpunk 2077

Jak informuje "The Independent" w mieście Ulm w Niemczech 8 stycznia zainstalowano kapsuły dla bezdomnych. Projekt miał zostać zrealizowany wcześniej, ale został opóźniony ze względu na pandemię. Twórcy uważają jednak, że kapsuły zostały postawione w ostatniej chwili, tuż przed największymi mrozami. Jak tłumaczą, nie są one alternatywą dla schronisk dla bezdomnych, a dodatkową możliwością dla spędzania nocy na zewnątrz podczas mrozu.

Warszawska policja wykorzystuje drony do patrolowania przejść dla pieszych Drony warszawskiej policji patrolowały stołeczne przejścia dla pieszych

Projekt kapsuł wygląda jak żywo wyjęty z gry Cyberpunk 2077. Wykonano je z drewna i stali, są w stanie pomieścić do dwóch osób, chronią przed zimnem, wiatrem i wilgocią. W środku jest zapewniona cyrkulacja powietrza. Na zewnątrz kapsuł znajdują się panele słoneczne oraz połączenie radiowe, które pozwala komunikować się innymi osobami zajmującymi kapsułę bez konieczności połączeni z siecią. 

Przesyłka kurierska (zdjęcie ilustracyjne) Brexit. Za zakupy w Wielkiej Brytanii zapłacił kilkadziesiąt procent więcej

Kapsuły dla bezdomnych mogą trafić do wszystkich niemieckich miast

Pierwsze kapsuły służą oczywiście do testów, czy takie rozwiązanie w ogóle się sprawdzi. W środku jednak nie ma kamer, by zapewnić przebywającym w nich osobom prywatność. Niemniej, otwarcie kapsuły wysyła informację do pracowników społecznych, którzy mogą odwiedzić przebywające w nich osoby i zaoferować pomoc. Dzięki powiadomieniom możliwe jest też sprzątnięcie kapsuły. 

Jeśli testy wypadną pomyślnie i okaże się, że kapsuły chronią przed odmrożeniami, projekt może zostać wdrożony w całych Niemczech

Więcej o: