Pandemia? Jaka pandemia? Wyniki Apple znów wprawiają w osłupienie

Daniel Maikowski
Pandemiczny kryzys szerokim łukiem omija Apple. Amerykańska firma zaraportowała właśnie fenomenalne wyniki finansowe za ostatni kwartał. Głównym bohaterem, jak zwykle, okazał się iPhone, który wygenerował przychody na poziomie 48 mld dolarów.

Apple opublikował wyniki finansowe za drugi kwartał fiskalny 2021 roku. Amerykańska firma osiągnęła przychody na poziomie 89,6 mld dolarów, podczas gdy rynkowi analitycy oczekiwali, że wyniosą one 77,3 mld dolarów. Przychód na akcję (EPS) wyniósł 1,40 dolara, wobec spodziewanego 0,56 dol.

Przychody Appple Q2 2021Przychody Appple Q2 2021 Apple

Wyniki osiągnięte przez Apple są aż o 54 proc. lepsze niż w drugim kwartale ubiegłego roku. Z drugiej strony firmie nie udało się powtórzyć kosmicznego wyniku sprzed trzech miesięcy, kiedy to firma zaraportowała przychody na poziomie 111,4 mld dolarów - najwyższe w historii.

Zobacz wideo Świetny smartfon, który kiepsko się sprzedaje. iPhone 12 mini jest pełen paradoksów [TOPtech]

iPhone nadal siłą napędową. Świetna sprzedaż MacBooka z M1

Tak znakomity kwartał w wykonaniu giganta z Cupertino to przede wszystkim efekt świetnej sprzedaży nowego iPhone'a, który odpowiada za 47,94 mld dolarów osiągniętych przychodów. To wynik o 66 procent lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Znakomicie poradziły sobie też usługi (Apple TV+, Apple Store, Apple Music etc.), generując 16,9 mld przychodów.

Sprzedaż Apple Q2 2021Sprzedaż Apple Q2 2021 Apple

W wynikach finansowych Apple widać również efekt wprowadzenia na rynek autorskiego chipu M1 dla MacBooka. Sprzedaż komputerów amerykańskiej firmy wzrosła aż o 70 proc. Jeszcze lepiej poradziły sobie iPady (wzrost sprzedaży o 78 proc. r/r). Apple ostrzega jednak, że w kolejnym kwartale może dojść tu do wyhamowania, a to z powodu coraz większych problemów z dostępnością procesorów.

Taki problem nie powinien natomiast dotknąć samych iPhone'ów. Analitycy prognozują, że w 2021 r. firma z Cupertino może dostarczyć na rynek aż 220 mln egzemplarzy swoich smartfonów.

Więcej o: