Wyciekły dane ponad 2,5 mln Polaków. Prezes UODO pisze do Facebooka

Na początku kwietnia z Facebooka wyciekły dane 533 mln użytkowników portalu, w tym ponad 2,5 mln Polaków. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak zwrócił się do Facebook Poland o podjęcie działań w tej sprawie.

Z przekazanego redakcji komunikatu UODO wynika, że prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwrócił się w liście do Facebook Poland, o podjęcie działań w celu ograniczenia ryzyka wykorzystania danych osobowych objętych naruszeniem poprzez zaoferowanie usługi umożliwiającej wszystkim polskim użytkownikom sprawdzenie, czy naruszenie to ich dotyczy.

Zobacz wideo Jak nie dać sobie ukraść konta na Twitterze i Facebooku? Poradnik dla polityków PiS (i nie tylko) [TOPtech]

Prezes UODO apeluje o podjęcie działań

Zdaniem prezesa UODO wyciek danych z portalu Facebook to ogromne zagrożenie dla prywatności wielu osób. Udostępnione dane osobowe mogą zostać wykorzystywane nie tylko w celu rozsyłania spamu czy nieuczciwego prowadzenia telemarketingu, ale także w celach przestępczych. Dlatego też, jak podkreśla prezes UODO, istotne jest wszechstronne wyjaśnienie okoliczności przedmiotowej sprawy.

Dane do setek milionów facebookowych kont (533 milionów użytkowników z całego świata, w tym 2,6 milionów osób z Polski) zostały opublikowane w sobotę 3 kwietnia na jednym z darmowych hakerskich forów. Zawierają m.in. nazwę użytkownika, numer telefonu, miejsce urodzenia, a czasami także adres e-mail, datę utworzenia konta czy określone przez użytkownika miejsce pobytu. 

Z Facebooka wyciekły dane ponad 2,5 mln Polaków

Rzecznik Finansowy dr Mariusz Golecki ostrzega, że informacje mogą posłużyć przestępcom do włamań na inne profile i konta, w tym również te bankowe. "Tak duża baza informacji może posłużyć przestępcom do ataków z wykorzystaniem socjotechnik lub prób włamań na inne profile lub konta, w tym konta bankowe" - podkreśla Rzecznik Finansowy. I dodaje, aby uważać na telefony od nieznanych numerów, szczególnie gdy ktoś w celu uwiarygodnienia podaje nasze dane osobowe.

Więcej o: