Facebook postawił na delikatny szantaż. Ale użytkownicy nie chcą wyrażać zgody na śledzenie

Komunikat, jaki pojawił się niedawno na Facebooku i Instagramie na iPhone'ach z systemem iOS 14, miał zmusić jak najwięcej użytkowników obu portali, by wyrazili zgodę na śledzenie ich aktywności. Posiadacze telefonów Apple chętnie korzystają jednak z nowej funkcji systemu i nie wyłączają domyślnej blokady śledzenia.
Zobacz wideo Nawet Apple się myli. Oto największe wpadki giganta

Właściciele iPhone'ów z zainstalowaną najświeższą wersją systemu iOS 14 mogli niedawno wpaść w konsternację na widok komunikatu, jaki otrzymali. Wynikało z niego, że wyrażenie zgody na śledzenie aktywności pozwoli na to, by Facebook pozostał darmowym serwisem.

iOS 14. Nowa funkcja ograniczająca śledzenie i reakcja Facebooka

Jak przekazał portal Benchmark.pl, Facebookowi nie odpowiada nowa funkcja wprowadzona w iOS 14, która pozwala użytkownikom urządzeń marki Apple znacznie ograniczyć ich śledzenie. Mogą oni wybrać czy i jakie informacje o sobie chcą przekazywać danej aplikacji. Twórców zobowiązuje to do uściślenia, w jakich celach oraz jakich konkretnie danych używa ich oprogramowanie.

Facebook wpadł na pomysł, jak przekonać możliwie największą liczbę posiadaczy iPhone'ów do przekazywania swych danych. Po uruchomieniu aplikacji Facebooka i Instagrama na ekranie pokazywało się okienko sugerujące, że korzystanie z nich bez opłat wymaga wyrażenia zgody użytkownika na śledzenie.

Informował o tym m.in. entuzjasta technologii Ashkan Soltani.

Jakie korzyści mieliby mieć z tego użytkownicy obu portali społecznościowych? Nie licząc spersonalizowanych reklam i satysfakcji ze wsparcia niewielkich przedsiębiorstw, które według Facebooka korzystają z pobieranych przez niego informacji - zupełnie żadnych.

Użytkownicy podchodzą do tego niechętnie

Jak wynika z raportu firmy analitycznej Flurry Analytics (należącej do Verizon), na którą powołuje się Benchmark, zgodę na śledzenie wyraziło tylko 5 proc. spośród 2,5 mln badanych w Stanach Zjednoczonych, a 13 proc. wśród 5,3 mln badanych użytkowników z innych państw świata. Obie liczby utrzymują się na podobnym poziomie od momentu pojawienia się aktualizacji iOS 14.5. Wynik może wskazywać na zwiększenie świadomości na temat prywatności wśród użytkowników Internetu.

W jaki sposób wyłączyć śledzenie w systemie iOS 14.5?

Możemy skorzystać z funkcji App Tracking Transparency, która wymusza wyświetlanie użytkownikowi informacji, do jakich celów konkretna aplikacja wykorzystuje śledzenie aktywności. Włączenie jej nie jest łatwe.

Tu można zmienić ustawienie dotyczące śledzeniaTu można zmienić ustawienie dotyczące śledzenia Fot. screen z ustawień w systemie iOS 14

Przejdź do Ustawień, następnie wybierz Prywatność, a potem Śledzenie. Teraz wystarczy już tylko przełączyć "Pozwalaj aplikacjom żądać możliwości śledzenia", a zmianę potwierdzi zielony kolor na przełączniku obok.

Więcej o: