DVB-T2. W 2022 roku rusza nowy standard telewizji. Czy trzeba wymienić odbiornik? Wyjaśniamy

Daniel Maikowski
Nadchodzi nowa telewizja naziemna. DVB-T2 oznacza lepszą jakość dźwięku i obrazu, ale i - dla niektórych widzów - konieczność wymiany odbiornika lub kupna specjalnego tunera.

Jedynym obowiązującym w Polsce standardem telewizji naziemnej od 2013 roku jest standard cyfrowy DVB-T. To właśnie wtedy zakończono emisję analogowego sygnału, co dla wielu osób wiązało się z koniecznością wymiany starszych (przede wszystkim kineskopowych) odbiorników lub zakupem specjalnej przystawki, która umożliwiałaby odbiór sygnału cyfrowego.

Zobacz wideo Kupujesz nowy telewizor? Uważaj na triki sprzedawców i opinie w sieci

Kolejna telewizyjna rewolucja - choć na mniejszą skalę - będzie mieć miejsce w przyszłym roku. Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiedział, że już w II kwartale 2022 w Polsce zacznie obowiązywać nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2. Co to oznacza dla widzów?

Po co nam DVBT-2?

DVBT-2 zastąpi DVB-T z dwóch powodów. Po pierwsze zaoferuje lepszą jakość dźwięku i obrazu. Po zmianach wszystkie  kanały dostępne w ramach telewizji naziemnej będą bowiem nadawanej w jakości HD. DVB-T2 to również kilka innych udogodnień, np. telewizja hybrydowa HbbTV, która wzbogaca sygnał telewizyjny o interaktywne elementy, czy też większa odporność na zakłócenia sieci.

Po drugie, uruchomienie nowego standardu jest poniekąd wymuszone decyzją Komisji Europejskiej, zgodnie z którą część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną musi zostać przeznaczona na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G.

W przypadku Polski do 2022 r. multipleksy telewizji naziemnej muszą zwolnić pasmo o częstotliwości 694-790 MHz, które zostanie przeznaczone właśnie na potrzeby 5G. Po przeniesieniu na częstotliwość poniżej 694 MHz telewizja naziemna będzie mieć teoretycznie mniej miejsca, ale dzięki wdrożeniu standardu DVB-T2 na obecnie dostępnych multipleksach i tak zmieści się więcej kanałów

Czy muszę wymienić telewizor?

Tu sprawy nieco się komplikują. O ile praktycznie wszystkie telewizory sprzedawane w naszym kraju od dobrych kilku lat oferują wsparcie dla standardu DVB-T2, o tyle część z nich potrafi odczytać jedynie obraz zakodowanie ze starszym standardem kodowania wizji, czyli AVC. Takie odbiorniki już po wejściu w życie zmian nie będą w stanie "rozpoznać" nadawanych treści.

Telewizja naziemna w Polsce będzie bowiem kodowana zgodnie z nowszym standardem kodowania HEVC, który występuje także pod nazwą H.265. Wybierając w sklepie nowy telewizor należy więc upewnić się, że obsługuje on:

  • a) Standard DVB-T2
  • b) Kompresję obrazu HEVC (H.265)
  • d) Kompresję dźwięku E-AC3 (DolbyDigital Plus)

Jak sprawdzić, czy mój obecny telewizor odbierze sygnał DVBT-2/HEVC?

Istnieją dwa sposoby, aby sprawdzić, czy odbiornik jest gotowy na nadejście nowej telewizji naziemnej. Po pierwsze, możemy zajrzeć do instrukcji urządzenia lub do jego karty produktowej na stronie internetowej producenta czy też sklepu, w którym dokonaliśmy zakupu.

TelewizorTelewizor Samsung

O drugim sposobie informuje UKE: "Uruchomione zostały testowe programy, nadawane w nowym standardzie – dzięki temu możesz sprawdzić, czy Twój odbiornik potrafi je odebrać. Przeskanuj odbiornik i dodaj nowe programy do listy" - czytamy w komunikacie urzędu. Warto przy tym zaznaczyć, że emisje testowe są obecnie ograniczone jedynie do wybranych obszarów kraju.

Przybliżony zasię emisji testowych DVB-T2/HEVCPrzybliżony zasię emisji testowych DVB-T2/HEVC Emitel

Co jeśli mój telewizor nie obsługuje nowego standardu?

Jeśli nasz telewizor nie wspiera standardu DVB-T2 lub nie obsługuje kodowania HEVC, to pozostanie nam jedynie wymiana odbiornika na nowy (opcja droższa) lub kupno tunera telewizji naziemnej. Koszt takiego urządzenia może wynieść od 60 do 300-400 zł - w zależności od marki i oferowanych funkcji.

Planowane terminy przełączeń sygnału telewizyjnego z DVB-T na DVB-T2/HEVCPlanowane terminy przełączeń sygnału telewizyjnego z DVB-T na DVB-T2/HEVC Emitel

Kiedy dokładnie nastąpi zmiana?

W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2 zostało podzielone na cztery etapy:

  • etap 1: od 28 marca 2022 r.
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.
  • etap 3: od 23 maja 2022 r.
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r.
Więcej o: