Rosjanie zaprezentowali nowy myśliwiec. Oto Suchoj Checkmate, czyli szach mat

Rosjanie podczas targów MAKS-2021 zaprezentowali nowy myśliwiec piątej generacji - Suchoj Checkmate. Maszyna będzie stosunkowo tania i wejdzie do służby prawdopodobnie już za pięć lat.
Zobacz wideo Rosja dynamicznie zwiększa swoją obecność w Arktyce

Rosjanie podczas targów MAKS-2021, które odbyły się na lotnisku Żukowskij pod Moskwą, zaprezentowali prototyp myśliwca, donosi AP. Maszyna nazwana została Suchoj Checkmate, czyli "Suchoj Szach Mat" i ma być samolotem myśliwskim piątek generacji.

Suchoj Checkmate gotowy już za pięć lat

Suchoj Checkmate ma rozpędzać się do prędkości 1900 km/h, jego zasięg operacyjny to 3000 km, a ładowność to 7400 kg. Pomieści jednego pilota, choć opcjonalnie ma pojawić się też wersja dwumiejscowa. Maszynę zaprojektowała firma Suchoj założona w 1939 roku przez Pawła Suchoja.

Będzie to lekki samolot bojowy napędzany jednym silnikiem odrzutowym, który ma być mniejszy, tańszy i nowszy od myśliwca Su-57. Będzie miał też powłokę pozwalającą na ukrywanie się przed radarami. Jeden egzemplarz nowej maszyny ma kosztować ok. 25-30 mln dolarów, czyli relatywnie niedużo.

Prototyp nowego myśliwca RosjiPrototyp nowego myśliwca Rosji Fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo

Prototyp myśliwca podczas targów obejrzał już sam Władimir Putin. Wicepremier Rosji Jurij Borysow stwierdził natomiast, że ma nadzieję, że samolot zostanie sprzedany armiom Indii, Wietnamu i krajów afrykańskich w liczbie przynajmniej 300 sztuk. Przyznał też, że jest już jeden zagraniczny klient, który wyraził maszyną duże zainteresowanie, choć nie zdradził jaki.

Prototyp nowej maszyny ma zostać oblatany już w 2023 roku, a w 2026 roku mają rozpocząć się dostawy samolotu. Suchoj Checkmate ma być rosyjską odpowiedzią na amerykański myśliwiec F-35 Lightning II.

Więcej o: