Kartridż z grą Super Mario Bros z 1985 roku sprzedany za 2 mln dolarów. To nowy rekord

Anonimowy nabywca zaoferował 2 mln dolarów za oryginalny kartridż z grą Super Mario Bros, który nigdy nie został otwarty. Tym samym pobity został rekord ustanowiony nieco ponad miesiąc temu, gdy inna gra retro - Super Mario 64 - została sprzedana za 1,56 mln dolarów.

O rekordowej transakcji w świecie gier wideo donosi dziennik "The New York Times". Kartridż z Super Mario Bros został sprzedany za pośrednictwem platformy aukcyjnej Rally, która nabyła grę w kwietniu ubiegłego roku za kwotę 140 tysięcy dolarów. Jak podkreśla Rob Petrozzo, jeden z założycieli Rally, mamy tu do czynienia z białym krukiem - gra nigdy nie została bowiem odpakowana z folii ochronnej.

Zobacz wideo Kultowe gry retro. Czy Wam też spędzały sen z powiek?

Dlaczego ktoś zdecydował się zapłacić 2 mln dolarów za kartridż z 1985 roku? Jak tłumaczą eksperci, w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z istnym boomem na rynku przedmiotów kolekcjonerskich. Dotyczy to dzieł sztuki, starych książek, płyt winylowych czy właśnie gier wideo.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są bardzo niskie - również w skali globalnej - stopy procentowe, które zachęcają do poszukiwania nowych sposobów na alokację kapitału.

Na początku lipca kopia gry Legend of Zelda z 1987 r. została sprzedana za 870 tys. dolarów, a kilka tygodni temu anonimowy nabywca zapłacił 1,56 mln dol. za kartridż z grą Super Mario 64 z 1996 roku.

Czytaj też: Dlaczego Mario to Mario? Niezwykła historia najsłynniejszej postaci świata gier

Super Mario BrosSuper Mario Bros Screen z gry/Nintendo

Gry biją rekordy na aukcjach. Nowy sposób inwestowania

Platforma Rally działa na innych zasadach niż tradycyjne serwisy aukcyjne. Firma ta najpierw skupuje rzadkie przedmioty, np. komiksy, gry czy stare samochody, a następnie zachęca swoich klientów do wykupienia udziałów w tych przedmiotach - tak, jakby inwestowali na giełdzie w akcje.

Gdy Rally otrzyma ofertę kupna, przedstawia ją inwestorom, którzy na drodze głosowania podejmują decyzję o sprzedaży lub odrzuceniu oferty. W przypadku sprzedanego za 2 mln dol. Super Mario Bros, pierwsza oferta na kwotę 300 tys. dolarów złożona w ubiegłym roku została odrzucona.

Super Mario Bros to gra absolutnie kultowa. Stworzona przez japońskie Nintendo platformówka złotymi zgłoskami zapisała się w historii gier wideo, a przygody sympatycznego hydraulika Mario i jego brata Luigiego wciąż są dla koncernu istną żyłą złota.

W grze wcielamy się w rolę tytułowego Mario i wyruszamy w prawą stronę ekranu naszego telewizora, aby poznać świat Mushroom Kingdom, pokonać wrogie istoty i ocalić księżniczkę Toadstool z rąk złego Bowsera. Zawsze, gdy jesteśmy blisko zwycięstwa, okazuje się, że... księżniczka jest w innym zamku.

Więcej o: