Clive Sinclair nie żyje. Był twórcą kultowego komputera ZX Spectrum

Sir Clive Sinclair, legenda branży IT i twórca komputera ZX Spectrum, zmarł w wieku 81 lat. Słynny wynalazca w latach 1980-1997 był prezesem brytyjskiego oddziału Mensy.

Clive Sinclair urodził się 30 lipca 1940 r. w Richmond nad Tamizą. Studiował na St George's College, ale w 1957 przerwał naukę i przyjął funkcję redaktora naczelnego w czasopiśmie "Practical Wireless", które zajmowało się tematyką techniki i elektroniki. Rok później Sinclair został członkiem Mensy.

Zobacz wideo Dlaczego Betamax przegrał z VHS? Co się stało z Segą i HD DVD? Oto słynne wojny technologii [TOPtech]

Swoją pierwszą firmę założył w 1961 roku. Sinclair Records produkowała radioodbiorniki tranzystorowe, a później również kalkulatory. W 1973 Sinclair założył swój drugi biznes, firmę Ablesdeal Ltd., która w kolejnych latach wielokrotnie zmieniała nazwę, aby w 1981 roku przekształcić się w Sinclair Reserach.

ZX Spectrum, czyli przełom na rynku komputerów.

Pierwszym komputerem domowym opracowanym przez Sinclaira i jego firmę był ZX-80, który trafił do sklepów w 1980 roku i sprzedał się w 50 tys. egzemplarzy. Prawdziwym przełomem okazał się jednak ZX Spectrum, który swoją premierę miał dwa lata później. 

ZX Spectrum został wyposażony w procesor Zilog Z80A/Z80B (3,5 Mhz), 16 kB pamięci ROM oraz 48 Kb RAM. Do komputera mogliśmy podłączyć magnetofon kasetowy, a za pracę urządzenia odpowiadał system Sinclair BASIC. Unikatową cechą ZX Spectrum był sposób wprowadzania programów na klawiaturze: słowa kluczowe systemu BASIC były skojarzone z odpowiednimi przyciskami.

Projekt Sinclaira przyczynił się do popularyzacji domowych komputerów i rozwoju branży gier. Powstało wiele klonów ZX Spectrum, m.in. popularny w Polsce komputer Timex Computer 2048, sprzedawany przez sklepy Centralnej Składnicy Harcerskiej. 

ZX Spectrum sprzedał się na świecie w 5 milionach egzemplarzy, a w 1983 roku za swój przełomowy projekt Clive Sinclair otrzymał z rąk Elżbiety II honorowy tytuł szlachecki.

ZX Spectrum był bez wątpienia najważniejszym osiągnięciem Clive'a Sinclaira. W kolejnych latach nie wiodło mu się już tak dobrze. Wielką klapą okazał się biznesowy komputer Sinclair QL, co w efekcie zmusiło Sinclaira, aby w 1986 r.  odsprzedać prawa do swoich produktów firmie Amstrad. 

Firma Sinclair Research istnieje do dnia dziś i wciąż rozwija koncepcje inżynierskie Sir Clive Sinclaira.

Więcej o: