Netflix odpala darmowy abonament na telefonach. Ale na razie tylko w jednym kraju

Netflix uruchomi nowy, zupełnie darmowy plan dla użytkowników aplikacji na smartfonach z Androidem. Niestety dostępny będzie na razie wyłącznie w jednym kraju - w Kenii. My będziemy musieli zadowolić się jedynie nową funkcją, którą Netflix może dodać w swojej aplikacji.
Zobacz wideo Nawet Google czasami się myli. Największe wpadki internetowego giganta [TOPtech]

Netflix w Polsce dostępny jest w ramach abonamentów w trzech planach różniących się ceną, jakością wyświetlanych filmów i liczbą urządzeń, które jednocześnie mogą korzystać z konta. W zależności od planu zapłacić musimy 29, 43 lub 60 zł miesięcznie. W innych krajach zarówno liczba dostępnych planów, jak i ich ceny są jednak różne.

Platforma od dawna eksperymentuje jednak z coraz to nowymi sposobami na przyciągnięcie do siebie użytkowników. Na przykład w 2019 roku w Indiach firma testowała wyjątkowo tani (3 dolary miesięcznie) plan, jednak ograniczeniem była możliwość oglądania filmów wyłącznie z poziomu aplikacji mobilnej. Później udostępniono taką opcję również w kilku innych krajach.

Netflix w Kenii dostępny za darmo

Teraz Netflix postanowił w dość zaskakujący sposób zachęcić do siebie użytkowników w Kenii. Firma poinformowała w poniedziałek, że udostępni w tym afrykańskim kraju zupełnie darmowy plan. Ma zostać dodany do już obowiązujących opcji w najbliższych tygodniach.

Z darmowego planu będzie mógł skorzystać każdy pełnoletni użytkownik internetu w Kenii, ale wyłącznie z poziomu aplikacji na smartfonach z Androidem. Co ciekawe, platforma nie będzie nawet wymagała od użytkowników podania danych swojej karty płatniczej podczas rejestracji, a oglądanie nie będzie przerywane reklamami. W ramach darmowego abonamentu użytkownikom udostępnione zostanie ok. 1/4 całego katalogu filmów i seriali, jakimi dysponuje Netflix.

Firma już w przeszłości oferowała darmowe plany na niektórych rynkach, jednak wyłącznie w ramach okresu próbnego lub na czas określony (np. w Indiach Netflix był dostępny dla każdego na czas weekendu). To pierwszy raz, kiedy platforma udostępnia tego typu plan na świecie na stałe.

Wszystko dlatego, że Netflix chce przyciągnąć do siebie jak największą liczbę internautów, których w Kenii jest ok. 20 milionów. Zapewne liczy, że część z nich po czasie zdecyduje się na przejście na płatny  abonament. Niestety nie wiadomo, czy w przyszłości darmowy plan zostanie udostępniony również w innych krajach na świecie.

Nowa funkcja w aplikacji Netflixa

Użytkownicy z pozostałych krajów będą musieli za to zadowolić się nową funkcją, którą Netflix najwyraźniej testuje i być może za jakiś czas udostępni ją też w Polsce. Gdy na urządzeniu mobilnym, podczas oglądania filmu zmniejszymy głośność do zera, aplikacja automatycznie wyświetli napisy.

Ma to działać w taki sposób:

Więcej o: