Hakerzy zaatakowali Media Markt. Część danych zaszyfrowano. Pojawiło się żądanie okupu

Sieć sklepów Media Markt padła ofiarą ataku cyberprzestępców - poinformował Niebezpiecznik.pl. Hakerzy zaszyfrowali część danych znajdujących się na serwerach, a także mieli zażądać okupu w wysokości 240 mln dolarów.
Zobacz wideo Elon Musk tweetuje, a z rynku odpływają miliardy. Szef Tesli znów igra z ogniem [TOPtech]

O sprawie jako pierwszy poinformował serwis zajmujący się bezpieczeństwem w sieci Niebezpiecznik.pl zaalarmowany przez jednego ze swoich czytelników, który dotarł do maila rozesłanego przez zespół techniczny sieci. Firma zdążyła już potwierdzić, że faktycznie stała się "celem działań o charakterze cyber-przestępczym".

Zaszyfrowano dane, zażądano okupu

Na temat samego ataku wciąż wiadomo dość niewiele. Sieć sklepów najprawdopodobniej padła ofiarą szkodliwego oprogramowania typu ransomware o nazwie Hive. Szkodnik miał zablokować przynajmniej część danych znajdujących się na serwerach przedsiębiorstwa. To z kolei oznacza ryzyko przedostania się informacji na temat pracowników i klientów Media Markt w ręce cyberprzestępców, chociaż na razie nie wiadomo, czy tak faktycznie się stało.

Z informacji uzyskanych od innego z czytelników wynika, że grupa stojąca za atakiem zażądała już okupu w wysokości 240 mln dolarów (w zamian za odblokowanie danych). Niebezpiecznik.pl dodaje jednak, że kwota wydaje się zdecydowanie zbyt wysoka, dlatego może to być dopiero początek "negocjacji". Zazwyczaj realne wartości okupów w przypadku cyberataków oscylują wokół kilku lub kilkunastu milionów dolarów.

Posłuchaj podcastu

Warto dodać, że sprzedaż zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie odbywa się bez przeszkód. Sieć zaznacza jednak, że w przypadku tych pierwszych "dostęp do niektórych usług może być obecnie ograniczony" (np. możliwość sprawdzenia, czy towar jest dostępny w danym sklepie). Firma pracuje już nad przywróceniem usunięciem szkód wywołanych atakiem i wyjaśnieniem sprawy. 

Jak radzi Niebezpiecznik, klienci Media Markt nie mają powodu, aby wpadać w panikę. Jeśli jednak korzystaliście z tego samego hasła do różnych kont w sieci (w tym do konta w Media Markt), dobrym pomysłem będzie zmiana haseł. Radzimy, aby zawsze ustawiać inne hasło do każdego konta.

Więcej o nowych technologiach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Poniżej cytujemy pełną treść komentarza, który Polski Media Markt przesłał serwisowi Niebezpiecznik.pl:

MediaMarktSaturn Retail Group stał się celem działań o charakterze cyber-przestępczym. Firma natychmiast zawiadomiła odpowiednie władze i pracuje intensywnie, aby zidentyfikować systemy, których dotyczy problem i jak najszybciej naprawić poniesione szkody. W sklepach stacjonarnych dostęp do niektórych usług może być obecnie ograniczony. MediaMarktSaturn intensywnie pracuje nad tym, aby wszystkie usługi jak najszybciej były ponownie dostępne bez ograniczeń. Firma będzie informowała o dalszych działaniach.
Więcej o: